Апартаментът, който разкъса семейството ни – изповедта на една майка

Сърцето ми биеше така, сякаш ще изскочи, когато дъщеря ми Петя тръшна папката с документите върху кухненската маса и каза през зъби: „Мамо, стига вече. Или продаваш апартамента и делим всичко честно, или ме загубваш завинаги.“ В този момент синът ми Ивайло стана от стола толкова рязко, че чашата с чай се обърна. Снахата ми Деси сграбчи детето си за ръката и само прошепна: „Ето, пак започна…“ А аз стоях между тях, в собствения си дом, и за първи път се почувствах като чужда.

Казвам се Стефка, на 62 години съм и цял живот съм вярвала, че каквото и да стане, семейството трябва да се държи заедно. С мъжа ми Георги купихме този тристаен апартамент в „Люлин“ още в края на 90-те с кредит, лишения и безсънни нощи. Работех в шивашки цех, той беше шофьор в градския транспорт. Години наред събирахме стотинка по стотинка, за да могат децата ни да имат покрив и сигурност. Когато Георги почина преди четири години от инфаркт, сякаш половината дом угасна. Оттогава аз останах сама в апартамента, поне така си мислех.

Преди две години Ивайло остана без работа. Фирмата, в която беше складов работник, фалира. Деси беше по майчинство с малкия Мартин и двамата едва плащаха наема в „Обеля“. Един ден синът ми дойде при мен с наведена глава и каза: „Мамо, само за малко. Докато стъпим на краката си.“ Как да му откажа? Прибрах ги. Отстъпих им голямата спалня, а аз се преместих в малката стаичка на Петя, която от години живееше със семейството си в Пловдив.

В началото си казвах, че ще е временно. Но временните неща у нас винаги се оказват най-постоянни. Ивайло започна работа, после я смени с друга, после пак безработица. Деси все ми обясняваше: „София е скъпа, лельо Стефке, как да се оправим?“ Аз плащах тока, водата, парното, купувах храна, гледах внучето, готвех. Не се оплаквах. Само понякога вечер, като си легнеха всички, си позволявах да поплача тихо в тъмното.

Петя идваше все по-рядко, но усещах как се променя. Не беше груба, но в гласа ѝ се появи бодлива студенина. Последния път, когато дойде, огледа антрето, детските играчки, простреното пране по терасата и каза: „Значи вече това е техният дом?“ Опитах се да се пошегувам: „Нашият дом е, маме.“ Но тя ме погледна право в очите: „Не, мамо. Ти просто им го подари, а за мен какво остава?“

Тези думи ме удариха по-силно от шамар. Никога не бях делила децата си. На Петя с баща ѝ помогнахме за сватбата, дадохме ѝ пари за първата вноска за кола, гледахме ѝ децата, когато бяха малки. Но в нейните очи явно всичко се беше свило до този апартамент.

После разбрах, че мъжът ѝ Красимир я е подтикнал. Един ден той ми се обади и без много увъртане каза: „Г-жо Стефка, трябва да уредите имота, докато сте жива, за да няма драми после.“ Аз замръзнах. „Още съм жива, Красимире“, отвърнах. А той сухо каза: „Тъкмо затова.“ Оттогава започнах да се страхувам от собствения си телефон.

Напрежението избухна на рождения ми ден. Бях сложила баница, руска салата и една малка торта от кварталната сладкарница. Исках поне за ден да сме като преди. Но още със сядането Петя извади темата. „Мамо, искам яснота. Ивайло живее тук без наем, без срам и без план. А това е и мой наследствен дом.“ Ивайло удари по масата: „Ти пък къде беше, когато мама беше сама след татко? По телефона ли помагаше?“ Петя скочи: „Аз поне не съм ѝ седнала на главата!“

„Стига!“, извиках, но никой не ме чу. Деси заплака. Мартин се стресна и започна да пищи. Красимир само поклати глава и каза: „Ето защо имотите развалят родата.“ Ивайло тръгна към него: „Не ми говори за рода в чужда къща!“ За миг си помислих, че ще се сбият. А аз, майката, която цял живот лепеше пукнатините, гледах как стената рухва пред очите ми.

След тази вечер Петя спря да ми вдига. После ми прати съобщение, че е говорила с адвокат и че имала право да иска делба след време. Оттогава не спя. Ивайло ми казва: „Не се поддавай, мамо, тя мисли само за пари.“ А аз виждам, че и той мисли за сигурност, за покрив, за това да не изхвърли детето си под наем. Деси вече почти не говори с мен, сякаш аз съм виновна, че дъщеря ми иска своя дял. В този дом всеки се чувства ощетен, а най-странното е, че аз съм тази, която го е създала.

Понякога нощем ставам, минавам през хола и галя рамката на снимката на Георги. Питам го наум: „Кажи ми, ти какво щеше да направиш?“ Отговор няма. Само тиктакането на часовника и шумът на хладилника. А в съседната стая чувам как внучето ми кашля насън и сърцето ми се къса. Ако продам апартамента, къде ще отидем? Ако го оставя на Ивайло, губя Петя. Ако го разделя по равно, дали някой изобщо ще е благодарен? Или вече е късно за благодарност и сме останали само с претенции?

Най-много ме боли не за стените, а за думите, които си казахме. Домът не се разпада, когато падне мазилката, а когато децата ти започнат да се гледат като врагове. И сега все се питам — аз ли сгреших, че от жалост отворих вратата твърде широко, или сгреших, че не поставих граници навреме?

Кажете ми, вие как бихте постъпили на мое място? Майката длъжна ли е да спасява всички, дори когато така губи себе си?