Това е Анета, моята дясна ръка

„Това е Анета, моята дясна ръка“ – изрече Радослав с този специален глас, който използваше само когато беше сред колеги или пред шефове. Подаде ми чаша вино, а ръката му леко докосна кръста ми, сякаш за да ме увери, че пред всички тук аз съм жената до него. Бях смазана от шумотевицата, от непознатите лица с костюми и от акцента на Анета – леко провлечен, родом от Пловдив, но стегнат като тясна пола, зад която криеше амбициите си. За първи път бях на фирмената коледна вечеря на мъжа ми. „Толкова години сме заедно, вече е време да те запозная с екипа“, каза ми, сякаш това беше най-естественото нещо на света. Но между коледните лампички и тежките разговори за европроекти, усещах как нещо натежава във въздуха. Може би беше начинът, по който Анета го поглеждаше, или как Радослав се смееше шеговито, когато тя минаваше покрай него.

Седнахме на масата с традиционни ястия – боб във гювече, сърми и, разбира се, печена тиква за десерт. Опитах се да бъда мила, „почтителната съпруга“, която всички очакваха да видят. „Анета е незаменима. Без нея, проектите щяха да се провалят“, чу се някой по-нататък. Смях. Аз кимах, подсъзнателно стискайки вилицата, докато гласовете в главата ми се надпреварваха: „Прекаливаш. Просто са близки колеги. Или?“

След вечерята, в коридора към тоалетните, застанах лице в лице с Анета. „Приятно ми е, че най-накрая се запознаваме! Радослав често ти споменава.“ Усмивката ѝ беше идеално изрисувана, но очите ѝ не се усмихваха. Опитах се да отвърна на жеста, но усетих как едва преглъщам буца, заседнала в гърлото ми. Върнах се на масата, изпих още две чаши вино и наблюдавах тялото на Радослав – как се накланя напред към Анета, как ръцете им почти случайно се докосват върху покривката.

В месеца след вечерята започнах да усещам нарастващата дистанция у дома. Радослав започна да се прибира по-късно, изговорите бяха все повече служебни, все по-важни, все по-неотложни. Телефонът му вече беше с парола, каквато преди не слагаше. „Сигурността във фирмата го изисква“, каза ми. Сърцето ми се сви, но реших да се боря със съмнението си. Един петък, когато уж беше на „закъснял съвет на екипа“, звъннах на приятелката си Весела. „Може да си параноична, Ели, ама причините ти не са безпочвени. Питай го директно, ако имаш смелост.“

Смелостта дойде неочаквано. В неделя сутринта, докато приготвяхме закуска, Радослав хвана телефона си и излезе на балкона. Видях смс-а, който изскочи на екрана: „Липсваш ми. Помисли ще ме отразиш ли тази вечер 😉 – А“. Кръвта ми закипя. Затворих очи и преброих до десет. Когато Радослав се върна, гласът ми беше чужд:„Какво става между теб и Анета?“

Паниката премина по лицето му като бурно море. „Глупости говориш. Това е само работа.“ Но очите му, мои години наред, вече не познавах. Вечерта му казах, че искам да си поговорим честно, очи в очи. Призна си тихо, почти невидимо: „Съжалявам, Ели, обърках се. Не знам как се стигна дотук.“

„Объркване? Толкова години семейство, и всичко е просто… объркване?!“ Крещях, после плаках на глас, но вътре бях пуста. Той ме гледаше, и аз виждах страха му – не да ме изгуби, а да изгуби удобството, в което плуваше като риба във вода. Казах му, че трябва да помисля. Излязох, за да се поразходя, а с мен вървяха всички години, в които съм готвила любимите му манджи, всички празници, които сме споделили, всички обещания, които той с лека ръка бе разпилял.

Дните след това бяха размити – разговори с майка ми, която само тихо въздишаше: „Ели, всяка жена заслужава уважение.“ Срещнах се с Весела в центъра, плаках на рамото ѝ, докато хората минаваха покрай нас по жълтите павета, загледани в собствените си мисли. Започнах да отсядвам при нея от време на време, гледах семейството си отстрани и се питах: „Как се събираш обратно, когато някой е разпилял парченцата на доверието ти?“

Радослав се опита да се върне вкъщи, да се държи по-нежно, но сякаш между нас се бе появила невидима стена. Анета го беше намерила във време на празнота, която двамата може би бяхме допуснали да се появи. Но това не оправдаваше нищо. Реших да го напусна – не заради нея, а заради мен самата. Събрах куфар с най-важното и се преместих при Весела. Дойде време за истински трудната част – разговорите със сина ни, с близките, с адвокат. Сълзи, но и някакво странно, горчиво облекчение.

Никога няма да забравя как Анета ми се обади месец по-късно: „Съжалявам, не исках да боли така. Не знаех…“ Затворих ѝ. Тя не беше моята грижа. Моята грижа бях аз – яката софиянка, преминала през предателство, но не и собствената си самоличност.

И сега, когато ме питат – „Ще простиш ли, ще продължиш ли напред?“ – аз отговарям: Не знам къде свършва прошката и къде започва достойнството. А вие как бихте постъпили, ако някой ви беше излъгал така?