„Или ще се нанесеш при нас, или забрави за себе си“ – така ми казаха у дома, а аз не бях готова да призная какво всъщност губя

„Няма какво толкова да му мислиш. Апартаментът е голям, местиш се при нас и спираме да се мъчим всички.“ Това ми каза майка ми по телефона и направо ми приседна.

Казах й: „Не е толкова просто.“

А тя веднага: „Просто е. Или помагаш, или ни оставяш сами.“

На 38 съм, живея под наем в София, в една гарсониера в „Люлин“, и от две години работя нормална работа в счетоводство в малка фирма. Не съм богата, не съм и пропаднала. Просто най-после бях стигнала до някакъв мой си ритъм. Сутрин метро, работа, вечер тишина. Имах си подреден живот, колкото и скромен да е.

Родителите ми са в Плевен. Баща ми след инсулт не е на легло, но не е и човекът, който беше. Ходи трудно, обърква се, не може да остава дълго сам. Майка ми уж се държи, но се умори. Това го знам. Не съм сляпа.

Проблемът е, че тяхното „решение“ беше аз да напусна квартирата, да се върна в Плевен, да работя каквото намеря там или дистанционно, ако ми позволят, и да заживея при тях „временно“. Само че в нашето семейство „временно“ може да значи години.

Казах: „Мога да идвам по-често, мога да давам пари за жена по няколко часа, мога да поема лекарства, сметки, каквото трябва. Но да се върна да живея там – не мога.“

Майка ми млъкна за две секунди и после отсече: „Можеш. Не искаш.“

И точно това ме удари, защото имаше истина в него.

Не исках. Не исках пак да живея в стаята от 12 квадрата с стария секционен шкаф, не исках всеки ден някой да ми гледа в чантата какво съм купила, защо съм се прибрала в 19:30, защо съм си поръчала храна, като имало супа. Не исках пак да чувам „ние за теб толкова направихме“. Не исках животът ми да стане изцяло чужд график.

Но и аз не бях съвсем честна. От месеци криех, че хазяйката ми е казала да освобождавам до есента, защото синът й щял да се връща от Германия. И аз още не бях намерила друго жилище по нормална цена. Наемите в София са безумни. Така че, докато обяснявах как „не мога“ да се върна, истината беше, че донякъде и нямах много стабилна почва под краката.

Седмица по-късно си взех отпуск и отидох. Още с влизането започна.

„Пак си отслабнала“, каза майка ми.

„Пак започваме“, казах аз.

Баща ми седеше в хола и гледаше новините по БНТ, уж не слушаше, но слушаше.

Майка ми извади тефтер. Буквално тефтер. Беше записала разходи – лекарства, памперси за нощта понякога, ток, преглед при невролог, такси до ДКЦ-то, защото вече не можели с автобус. И накрая каза: „Не става само с обаждания.“

Казах й: „Добре, ще давам повече.“

Тя: „Не е само до парите.“

Аз: „Знам, но не може цялата тежест да се решава с това аз да се откажа от живота си.“

Тук баща ми се обади: „Какъв живот, ма? Само работа и квартира.“

И това много ме заболя. Защото за тях моят живот явно не беше истински живот, понеже не е семейна къща, готвене и гледане на човек.

После излезе и друго. Съседката от третия етаж им била казала за дом за възрастни край Ловеч, частен, чист, с медицинско наблюдение. Майка ми се обидила смъртно, че някой изобщо го предлага. Каза: „Жива съм още. Няма да си дам мъжа в дом.“

Аз казах: „Никой не говори да го изоставяме. Говорим за помощ.“

Тя веднага: „На теб лесно ти е да говориш, ти си в София.“

И беше права.

Само че и аз тогава избухнах. Казах й, че през последните две години всеки разговор е или за болести, или за вина. Че като дойда, не съм дъщеря, а резервна санитарка. Че не може да се очаква да зарежа всичко, защото съм „свободната“, само понеже нямам деца и мъж.

Тук тя направо пребледня и каза: „Значи това ти тежи – че нямаш семейство и затова ние ти пречим?“

А аз, вместо да замълча, казах най-грозното: „Точно в тази къща няма как и да имам.“

Настана такава тишина, че ми се искаше да си отхапя езика. Защото това не беше честно. Те не са виновни за всичко, което не ми се е случило.

Вечерта майка ми ми каза нещо, което не знаех. Преди три месеца била паднала в банята. Не ми казали, защото „само това оставаше и ти да се шашнеш“. Имала натъртено, нищо счупено, но оттогава я било страх да го оставя сам дори за 20 минути. Тогава за пръв път ми стана ясно, че тя вече не иска просто помощ. Тя е на ръба.

На другия ден седнахме тримата. Без викане този път.

Казах: „Няма да се преместя постоянно. Ако го направя насила, след шест месеца ще се изпокараме страшно. И вие го знаете.“

Майка ми гледаше масата. Баща ми мълча дълго и после каза: „Тогава кажи какво можеш. Ама не приказки.“

И за пръв път говорихме конкретно. Аз поемам твърда сума всеки месец. Пуснахме молба за оценка на потребностите към социалните услуги в общината. Намерихме жена от съседен вход за по два часа сутрин. Аз ще идвам два уикенда в месеца, не „като мога“. Говорих и с личната лекарка за домашни посещения, когато е възможно. Не е идеално, не стига за всичко, и пак ще има напрежение.

Само че после дойде последното. Майка ми ме попита: „А ти защо толкова се дърпа? Само заради нас ли?“

И тогава й казах истината за квартирата. Че може след два месеца да остана без жилище. Че ме е срам, защото отстрани изглеждам много принципна, а всъщност и аз съм в несигурност. Че може би затова реагирах толкова рязко – защото усещам как всичко ми се свива и ако се върна, после няма да имам сили пак да изляза.

Тя ме погледна и каза: „Значи и ти си се уплашила.“

Казах: „Да. И не само за вас.“

Не се прегърнахме като по сериал. Нямаше голямо сдобряване. Просто майка ми ми сипа супа в една кутия за из път, а баща ми каза да внимавам по магистралата. Толкова.

Сега търся нова квартира, смятам разходи и всеки ден се чудя дали не съм егоистка, или просто се опитвам да не изчезна като човек. Знам, че имам задължение. Знам и че ако се откажа напълно от себе си, после пак аз ще им се сърдя.

Вие как мислите – длъжна ли е една дъщеря да се върне да живее при родителите си, когато вече не могат сами, или има право да пази граници, дори това да изглежда като егоизъм?