Отидох при сина си да помагам, а се оказа, че съм им безплатна слугиня
„Ако ще ми подреждаш кухнята по твой вкус, поне ме питай!“ — това ми го изсъска Деси още сутринта, пред детето, пред Боби, пред мен, все едно съм някаква чужда жена, влязла с обувките на масата. Аз стоях до мивката с мокри ръце и не знаех какво да кажа. Само бях преместила буркана със захарта, защото беше до котлона и щеше да се втвърди. Толкова.
Боби си гледаше в телефона. После само вдигна глава и каза: „Айде стига сега, за глупости се карате от сутринта.“ За глупости. Да, така им е лесно.
Преместих се при тях в „Люлин“ преди четири месеца. Аз съм от Плевен, но след като мъжът ми почина, останах сама в апартамента. Боби ми звънеше: „Мамо, ела при нас, и без това си сама. Ще си с детето, ще има живот около тебе.“ Аз не се натисках. Даже първо отказах. После той почна, че наема на гледачка за малкия Митко бил безумен, Деси работела на смени в аптека, той бил в сервиз до късно, трудно им било. И аз, нали съм майка, си казах — ще помогна. Продадох не, не продадох, отдадох апартамента под наем на едни млади хора и дойдох с два куфара.
Първите дни бяха уж добре. „Мамо, почини си“, „Лельо Наде, не пипай“, така ми викаше Деси — лельо Наде, не мамо, ама айде. После лека-полека започна истинското. „Щом си вкъщи, пусни пералнята.“ „Щом ще взимаш Митко от градина, мини и през Била.“ „Ти супа що не направи?“ „Тук прахът не се чисти сам.“ Все едно съм им домоуправител, готвачка, бавачка и чистачка в едно.
Аз не съм от хората, дето седят. Правех всичко. Сутрин ставах в 6:30, правех попара на детето, после го водех на градина. Връщах се, миех, простирах, обикалях по магазините, готвех. На обяд, ако Деси е втора смяна, ми звъни: „Да не забравиш да извадиш пилето.“ Вечер като се приберат, нито едно „благодаря“. Само забележки. „Оризът е преварен.“ „Пак ли си дала шоколад на детето?“ „Мамо, не го учи на глезотии.“ А аз му бях дала едно барче след супата. Едно.
Най-много ме болеше, че Боби мълчеше. Ако сме сами, казва: „Знам, че ти е тежко, ама Деси е изнервена.“ Изнервена, изнервена, ама аз какво съм? Робот?
Един ден чух Деси да говори по телефона в хола. Не нарочно, просто носех сгънати дрехи. Тя казваше: „Ако не беше свекървата, не знам как щяхме да вържем кредита. Детегледачка, готвене, всичко. Поне от нея има файда.“ Файда. Точно тая дума. Мен ме сряза. Влязох вътре и казах: „Аз да не съм крава, че да има файда от мен?“ Тя скочи: „Ей сега ли ще подслушваш? И какво не е вярно?“
Скарахме се страшно. Аз ѝ казах, че съм дошла като майка и баба, не като прислужница. Тя ми каза: „Добре, като не ти изнася, никой не те държи.“ Боби пак се намеси така по средата: „И двете сте прекалили.“ И двете. Пак.
Само че после излезе и друго. Същата вечер Боби дойде в моята стая и седна на ръба на леглото. Не ме гледаше. Вика: „Мамо, има нещо, дето не ти казах.“ И аз още преди да каже, усетих, че не е добро. Оказа се, че имат просрочие по кредита. Не едно, а няколко. Деси след раждането била изпаднала, не можела да работи нормално, после майка ѝ се разболяла в Сливен и те пращали пари и натам. А той… той бил изтеглил и бърз кредит без да каже на никого, уж да покрие старо задължение. И затова толкова настоявал да дойда — да спестят от градина до късно, от гледачка, от храна навън, от всичко.
Казах му: „Ти за помощ ли ме извика, или да ви закърпя бюджета с гърба си?“ Той мълча, после вика: „И двете, май.“ Това „май“ ме довърши. Защото в същото време ми взимаха и от наема. Да, и това разбрах. Когато дойдох, Боби каза: „Мамо, да минават парите от квартирата по моята сметка, че наемателите искат онлайн, а ти не разбираш много.“ Аз се съгласих. И парите отивали за вноските. Без дори да ме пита всеки месец. Оставяше ми по някой лев за лекарства и ми казваше „ако нещо ти трябва, кажи“.
Тук вече не издържах. На другия ден си поисках банковото извлечение. Деси почна: „Сега пък проверки ли ще ми правиш?“ Казах ѝ: „На тебе нищо не ти правя. Това са мои пари.“ Тя се изсмя гадно и каза: „Твои, наши, все семейство сме.“ Ама като трябва да се изредя да мия банята в неделя, тогава не сме семейство, нали.
И все пак, ако трябва да съм честна, не мога да кажа, че Деси е някакво чудовище. Тя наистина беше скапана. Веднъж я видях в банята да плаче тихо, за да не чуе детето. И веднъж ми каза: „Аз не исках така да стане, ама всичко ми дойде много.“ Може и да е вярно. И сигурно аз съм я дразнела — в нейния дом, нейната кухня, нейните навици. И аз не съм света вода ненапита, имам си език, имам си мнение. Обаче едно е да се търкате, друго е всеки ден да ти показват, че си в тежест, докато вършиш половината къща.
Последната капка беше, когато Митко ме прегърна и каза: „Бабо, мама каза да не те питам да играем, щото си уморена от работа.“ От работа. Детето го казваше съвсем нормално. Като нещо ясно. Тогава си събрах дрехите.
Звъннах на сестра ми Пенка в Левски. Тя без много приказки каза: „Идвай. Тук място има. Ще се наредим.“ Боби се опита да ме спре. „Мамо, не прави драми.“ Аз му казах: „Не правя драми. Прибирам се при човек, при когото няма да се чувствам наемна помощ.“ Деси не каза почти нищо. Само: „Както решиш.“ Даже това ми заболя повече от скандал.
Сега съм при Пенка вече втора седмица. Спя спокойно. Сутрин пием кафе на терасата и никой не ми мери колко филии съм изяла. Боби звъни. Понякога вдигам, понякога не. Липсва ми Митко, ужасно ми липсва. За Деси… не знам. Яд ме е, но и не мога да кажа, че не я разбирам изобщо. Просто не искам повече така.
Може би трябваше по-рано да тропна по масата. Може би изобщо не трябваше да отивам. А може би, ако синът ми беше застанал веднъж твърдо, всичко щеше да е друго. Вие какво бихте направили на мое място — щяхте ли да търпите заради детето, или също щяхте да си тръгнете?