Омъжих се за богат мъж, за да не броя повече стотинки — и чак на гробищата разбрах какво всъщност съм изгубила

„Ако излезеш с този куфар, не се връщай.“

Това ми каза Мартин от хола, без даже да стане от дивана. Гледаше си нещо на лаптопа, все едно аз не си събирам живота в един стар син куфар от „Практикер“. Само вдигна очи и добави: „И картите остави. Те са на мое име.“

Стоях в коридора на апартамента ни в Манастирски ливади и стисках дръжката толкова силно, че ми побеляха пръстите. Казах му: „Добре. Ще ги оставя.“ И в тоя момент чак аз се учудих колко спокойно го казах.

Преди пет години, ако някой ми беше казал, че ще плача в банята, защото съм си купила шампоан без да питам мъжа си, щях да му се изсмея. Аз се омъжих за Мартин точно за да не живея така, както живях цялото си детство — в постоянен недоимък, сметки на ръба, зимата с по един радиатор в кухнята и якета вкъщи. Ние сме от Червен бряг. Майка ми беше шивачка, баща ми караше камион, когато имаше курсове. Когато нямаше — каквото излезе. Имало е дни, в които майка ми ми е казвала: „Аз ядох в ателието“, а после намирах филията й, увита в салфетка, в шкафа.

Като дойдох в София да уча задочно и да работя, бях решила едно — че бедна няма да умра. Работех на рецепция в един частен медицински център до „България мол“. Там се запознах с Мартин. Дойде за някакви изследвания, после започна да наминава уж случайно. Добре облечен, спокоен, с хубав часовник, с кола, която аз тогава само на снимка бях виждала. Не беше красавец, ама говореше сигурно. Такъв човек, дето като каже „Ще се оправи“, ти вярваш.

Още в началото ми каза: „Аз хаос не обичам. Обичам ред, яснота и лоялност.“ На мен това тогава ми звучеше като стабилност. След една година вече живеехме заедно. После сватба, в тесен кръг. Той плати всичко. И аз, ако съм честна, се радвах. Харесваше ми, че не гледам етикети в магазина, че хладилникът е пълен, че ако се счупи нещо, не го лепим с тиксо и молитви.

Само че редът на Мартин се оказа друго. Първо беше: „Няма смисъл да работиш за 1400 лева, стой си вкъщи, почини си, запиши курс.“ После беше: „Защо ти е отделна сметка, нали всичко е общо?“ После: „С майка ти и брат ти малко прекаляват с тия обаждания. Все нещо искат.“ После: „Не ми харесва тая приятелка Деси, много е разхвърляна, влияе ти зле.“

Правилата идваха едно по едно и все звучаха разумно. Да не ходя при нашите без да му кажа. Да не каня никого вкъщи. Да му пращам съобщение, ако излизам, дори до аптеката. Да не публикувам снимки. Да не нося „евтини дрехи“, защото „сега представляваш и мен“. Да не говоря за семейни неща. Да не купувам подаръци на брат ми, защото „това е източване“.

Не ме е удрял. И точно това сигурно ще кажат някои — „Е, какво толкова“. Само че да те гледат така, че да почнеш сам да се чудиш дали си нормален, и това си е нещо. Веднъж дадох 300 лева на брат ми, защото детето му беше в болница в Плевен и им трябваха пари за лекарства и път. Мартин разбра, защото виждаше всичко. Не ми крещя. Само каза: „Щом искаш да издържаш чуждо семейство, върни първо на мен това, което аз наливам в нашето.“ После три дни не ми говори. На четвъртия ми прати по вайбър таблица с разходите за месеца.

Аз също не съм света вода ненапита. Мълчах. Свикнах. Даже се научих да му угаждам предварително. Да не казвам някои неща. Да лъжа за дреболии. Веднъж му казах, че съм на фризьор, а аз бях отишла до Люлин при леля ми. Просто защото ако кажа, ще има въпроси, физиономии, после студ.

Истинският проблем почна миналия месец. Обадиха ми се от Червен бряг, че гробът на нашите трябва да се оправи, плочата се е накривила. Майка ми и баща ми починаха с разлика от година — ковид и после инсулт, все едно едното дръпна другото. Казах на Мартин, че искам да отида за два дни. Той каза: „Ще пратя пари, ще наемеш човек, няма нужда да се разкарваш.“ Аз казах: „Искам аз да отида.“ Той ме погледна и вика: „За кого? Те няма да разберат.“

Не знам защо, ама това ме удари много лошо. Казах му: „Аз ще разбера.“ И тръгнах. Само че не му казах една друга причина. Преди седмица бях намерила в шкаф в кабинета му папка. Не ровя по принцип, просто търсех кламери. Вътре имаше документи за кредит и предварителен договор за къща край Бистрица. Само на негово име. А ние от две години обсъждахме да купим нещо „за двама ни“, даже аз бях продала нивата на нашите до Червен бряг и парите ги дадох за уж обща първоначална вноска. Когато го попитах, той каза: „Това са сложни неща, ти не ги разбираш. Прави се така заради данъци и сигурност.“

Добре, ама в папката имаше и нещо друго. Извлечение за преводи към жена на име Ива Николова, всеки месец. Не една, не две суми.

Цялото пътуване с влака до Червен бряг ми бучеше главата. Първо си мислех най-лошото — любовница, втори живот, аз съм пълна глупачка. После си казвах, че може да е нещо служебно. После пак се навивах, че ме прави на луда.

Като стигнах гробищата и видях двете снимки, направо седнах на бордюра. Нашите не бяха идеални хора. Караха се за пари постоянно. Майка ми беше остра, баща ми инат. Ама като майка ми се разболя, той я къпеше, готвеше й супи, спеше на стол до леглото й. После, когато той остана сам, още държеше нейната жилетка на стола в кухнята. И изведнъж ми стана много ясно, че аз у дома живея подредено, чисто, топло… и като гост.

Обадих се на Мартин от гробищата. Казах му: „Коя е Ива?“ Настъпи тишина. После: „Не тук и не така.“ Аз викам: „Кажи ми просто.“ И той каза нещо, което не очаквах изобщо: „Сестра ми.“

Аз никога не бях чувала той да има сестра.

Прибрах се на следващия ден и тогава стана големият разговор. И да, пак не беше черно-бяло. Оказа се, че има по-голяма сестра, Ива, с тежка зависимост към хазарт и кредити. Преди години взела заеми, после майка им получила инсулт, Мартин разпродал каквото може, за да оправя и едното, и другото. Накрая я настанили в клиника, после в квартира. Той й пращал пари, но криеше от всички, защото се срамувал. „Цял живот гася чужди пожари“, каза ми. „И ако изпусна контрола, всичко се разпада.“

Тогава за секунда ми стана жал за него. Честно. Защото за първи път го видях не като човек, който ми заповядва, а като човек, който е претръпнал и се е вкопчил във всичко. Само че после го попитах: „А моите пари от нивата?“ И той каза: „Влязоха в общия ни живот. Каква е разликата?“

И пак ми кипна. Казах: „Разликата е, че моето е общо, а твоето е тайно.“ Той тръгна да обяснява за сигурност, риск, че ако Ива пак направи глупост, не искал имот на мое име да пострада, че ме пазел. Аз му казах: „Не ме пазиш. Държиш ме.“

Той също не остана длъжен. Извади неща, които сигурно е трупал. Че брат ми непрекъснато чака помощ. Че аз не съм се интересувала реално в какво е забъркан той с болната си майка навремето. Че съм харесала удобството и чак сега съм се сетила за достойнство, когато съм видяла, че не държа ключовете. И… боли ме да го кажа, ама имаше истина. Аз наистина много неща преглъщах, когато ми беше удобно.

Само че това не промени друго — че у дома не сме двама възрастни, а той и човек под отчет.

Събрах си багажа. Той каза оная реплика за куфара. Аз оставих картите на шкафа в антрето, взех си личната карта, няколко дрехи и снимката на нашите. Сега съм у Деси в „Овча купел“, на разтегателен диван, на 36 години, без работа отдавна, и ме е страх като куче. Вчера ходих до една счетоводна кантора за офис асистентка, утре имам интервю в колцентър. Мартин ми писа сутринта: „Ако искаш да говорим като нормални хора, кажи.“ И аз още не знам дали това е опит да ме върне, или просто му е неудобно как изглежда всичко.

Не мога да кажа, че той е чудовище. Не мога и да кажа, че аз съм невинна. Омъжих се за сигурност и после се правех, че не виждам цената. Ама май човек като почне да иска разрешение за всяко дребно нещо, вече е закъснял.

Аз засега не искам да се връщам. Искам да чуя собствената си мисъл, без да се оглеждам. Само че се чудя — ако вие бяхте на мое място, щяхте ли да дадете още един шанс след всичко, или веднъж излязъл от такава къща, повече не се връща?