Отказах да платя екскурзията на племенника ми, след като майка ми пак изключи дъщеря ми

„Ще дадеш ли най-после тия пари, или пак ще правиш сцени?“ Това ми каза майка ми още от вратата, без „здрасти“, без нищо. Бях отишла до тях в „Люлин“ след работа, защото ми звъня три пъти и каза, че било спешно. Аз си помислих, че е за здравето й, за сметки, нещо такова. А тя седнала на масата, брат ми Иво до нея, и ме гледат все едно съм им длъжна нещо от години.

„Какви пари?“ питам, макар че вече ми стана ясно, че няма да е нещо нормално.

Майка ми вика: „За Гърция. Къщата е капарирана. Иво няма как сам да извади всичко, а и ти си леля на Митко. Малко помощ се иска, не е кой знае какво.“

Само ги гледах. „Зорница ще идва ли?“

Настъпи едно такова тъпо мълчание. После Иво изсумтя: „Е как ще идва, бе, Магде? Ние отиваме с приятели, децата са момчета на една възраст. Твоята Зори какво ще прави там?“

Твоята Зори. Все едно ми е някаква съседка, не племенница на човека.

Казах: „Моята Зори е на девет и е дете точно колкото е и Митко. Миналия месец за рождения ден на Митко дадох 120 лева, преди това майка купи на него колело, а на Зори й даде пъзел от Кауфланд за 12 лева. Айде стига вече.“

Майка ми веднага се дръпна назад и почна: „Пак ли ще броим? Много грозно ставаш. На Иво му е по-трудно, сам гледа дете.“

Тук направо ми кипна. Аз какво правя? Аз също съм сама. Бащата на Зори праща издръжка когато се сети, ту 200 лева, ту нищо. Работя в счетоводна къща в „Младост“, сутрин я водя на училище, после тичам, вечер я взимам от занималня. Ама моето не се брои, защото аз „се оправям“.

„Не, няма да дам пари“, казах. „И не защото са ми жал. А защото не искам пак моето дете да стои и да пита защо баба й води само Митко някъде.“

Майка ми тресна с ръка по масата. „Не ми извивай ръцете със Зорница! Аз съм гледала и теб, и брат ти, знам кое как е.“

Аз й викам: „Точно това е проблемът. Винаги знаеш кое как е, и винаги Иво е по-ощетен, по-горкият, по-важният.“

Иво стана и каза: „Айде стига с тия драми. Ти откак се разведе, все търсиш кой ти е виновен.“

Това много ме удари, честно. Защото той беше един от хората, дето ми казваха да търпя бившия си, „заради детето“. После, като излезе, че човекът има друга жена в Перник и второ бебе на път, пак аз бях виновна, че съм „разбила семейството“.

Казах на Иво да млъкне. Той не млъкна. Майка ми почна да плаче. И в цялата тая каша изтърси нещо, дето не го бях чувала така директно: „На Митко помагам повече, защото там няма кой. Ти поне си здрава, работиш, оправяш се. Иво е затънал до ушите.“

Аз се засмях, ама от нерви. „Затънал в какво?“

Тогава стана още по-гадно. Оказа се, че брат ми има бърз кредит на бърз кредит, после още един. Не за ток, не за лекарства. Защото миналата година бил влязъл в някакви онлайн залози. После взел пари, за да покрива други пари. Майка ми била платила вече две вноски от пенсията си и криела от мен. Тая екскурзия до Гърция не била точно екскурзия. Била идея на майка ми да „оправи настроението на детето“, защото Митко ги чул как се карат за пари и почнал да заеква.

И тук, за секунда, ми стана гадно и за тримата. Даже за Иво. Защото той седна и само каза тихо: „Не исках да знаеш.“ И изглеждаше… не знам, смачкан. Не тоя важен Иво, дето все е голямата работа.

Обаче после пак ме хвана яд. Защото пак решението беше същото — моето дете да преглътне, за да се спасява тяхното положение.

Питам майка ми: „Добре, и Зори какво да й кажа? Че няма значение, че баба й я подминава, защото вуйчо й е закъсал?“

Майка ми ми каза нещо, което още ми звучи в главата: „Зори има майка. Митко няма.“

Само че не е вярно. Митко има майка, просто снаха ми замина за Германия преди четири години и почти не се обажда. Да, това е ужасно. Да, детето страда. Но и моята Зори страда, когато я правят втора категория човек в собствената й рода.

Аз станах да си тръгвам. Майка ми ме хвана за ръката и каза: „Дай поне 300 лева. Не за мен. За детето.“

Казах й: „И аз точно за детето не давам.“

На другия ден Зори ме попита защо баба не й вдига. Явно майка ми беше звъняла само на Митко по вайбър и той се похвалил, че ще ходят на море. Моето дете стоеше в кухнята, с чаша айрян в ръка, и ме пита: „Аз нещо лошо ли съм направила?“

Това беше моментът, в който спрях да се чудя дали не съм прекалила. Не съм. Каквото и да има при Иво, каквито и кредити, глупости, сривове, не може решението винаги да е Зори да мълчи и да разбира.

После леля ми звънна да ми каже, че съм била коравосърдечна. Че майка ми била възрастна жена, че брат ми се разпадал, че за едни пари правя семейна война. Може и така да изглежда отстрани. Даже понякога и аз се чудя дали, ако бях дала тия 300 лева, нямаше да е по-лесно за всички. Само че знам как щеше да свърши — пак щяха да заминат без Зори, пак тя щеше да гледа снимки, пак щяха да ми обясняват, че „не е лично“.

Сега не си говорим нормално. Майка ми ми пише само за сметки и лекарства. Иво не ми пише изобщо. Аз не се чувствам победител, нищо такова. Просто за пръв път не отстъпих, когато стана дума за детето ми. И пак ми е тежко, защото знам, че Митко не е виновен, ама и Зори не е.

Та кажете ми, вие как щяхте да постъпите на мое място — щяхте ли да дадете парите, за да има мир, или щяхте да откажете, за да не учите детето си, че винаги трябва да е пренебрегвано?