Купи си сам хляб и си сготви – имам си моя мярка!

– Десислава, какво ще има за вечеря? – въпросът се разнесе като камшик в малката ни кухня и рязко ме извади от мислите ми. Стоях наведена над тенджерата с фасул и супата клокочеше, докато зад мен Георги летеше по коридора с маратонките си, хвърлени небрежно пред банята. Децата викаха в детската, а баща им не ги забелязваше – както обикновено. Чиниите се трупаха от два дни, никой не поглеждаше към тях.

Не знам кога престанах да чакам помощ. Може би някъде между третата смяна на работа, домашните за Дани и напуканите ми ръце през зимата. Изведнъж усетих едно гъделичкащо раздразнение, което се преплете с безсилна мъка. Притаих въздух и бавно го изпуснах:
– Георги, ще си купиш сам храна и ще си сготвиш. Омръзна ми всичко да е на моите рамене. Имам си мярка!

Той замръзна. За първи път от години получих нещо повече от бързо ахване. Децата се укротиха, чух как обръщат глави. Георги пристъпи нервно:
– Не разбирам… Ти май се шегуваш, нали? Знаеш, че не обичам да готвя, не ми се отдава. Цял ден работя, идвам да си почина у дома, а ти…

– А аз? – срязах го през зъби. – Аз не работя? Аз не се уморявам? Всичко вкъщи само мое задължение ли е? Децата са и мои, и твои, а аз напоследък едва дишам! Кога ти, Георги, се сети да измиеш чиниите, да занесеш прането, да помогнеш с домашното? Да не говорим за социален живот – кога последно сме излизали двамата?

– Е ти си по-добра в това, – изрече притеснено. Онова „ти си по-добра“ бодеше като стъкленица. Ако не се наема аз, значи нищо няма да стане.

В този момент в главата ми прехвърчаха спомени – от времето, когато Георги ми носеше цветя без повод, когато помагаше с първото ни бебе. А после, стъпка по стъпка, той се върна в ролята на голямото дете. Купуваше си сладолед късно вечер, оставяше чорапите навсякъде, очакваше да се досещам кога е гладен, кога нещо не му харесва.

Всяка вечер аз сервирах, аз прибирах, аз оправях къщата. Бях станала невидима. Подарените ми ръце се усещаха празни, а сърцето – пълно с разочарование.

– Добре, няма проблем. Ще го направя. – рече той все така объркан и излезе от кухнята, тръшкайки вратата към всекидневната. Видях, че ми се подиграва. Знаех, че ще дойде отново да пита, да ми се моли. Но този път беше друго. Този път не можех. Този път болеше повече.

Децата влязоха тихо.
– Мамо… тате нещо ли има?
– Просто мама малко е уморена, милички. Всичко ще е наред, – опитах се да прозвуча спокойна, но гласът ми трепереше. Усетих погледа на Дани – поглед, който търсеше сигурност, а вместо това срещна жената, която отчаяно се опитва да стои на краката си.

През следващите дни „станете сами“ стана правило. Георги се опита да се измъкне – купи замразени пици, веднъж дори поръча китайско. Чиниите оставаха недокоснати. Задълженията – моя отговорност. Майка ми мина една вечер, видя бъркотията и се изуми:
– Деси, какво става тук? Как може?! Това къща ли е или бойно поле?
– Майко, омръзна ми, не издържам повече. Ако не покажа къде са границите ми, няма да имам дом – ще имам затвор. Не съм пералня, не съм готвачка, не съм тенекия за удари. Омръзна ми! – избухнаха сълзите ми.

Майка ми въздъхна тежко и тихо се прибра в спалнята, сякаш глупавата дъщеря пак е направила нещо ненормално. Приятелките ми звъняха всяка вечер – „Деси, той ще се стегне!“, „Дай му ден, два!“… А аз? Аз броях прозорците в банята, а нощем ми се искаше да се затворя в коридора и да се унеса в тишината.

След една седмица Георги реши да сложи паста във врящата вода. Водата се разля по котлона, пастата стана на каша. Вбеси се, тресна тенджерата, обвини мен за всичко:
– Ако ти беше, всичко щеше да е наред!
– Но аз съм уморена. Този дом няма да се подреди, ако не сме двамата, Георги. Не мога повече! Или порастваш, или оставаш сам с телевизора си. Изборът е твой.

Тихо мълчание. Започна да говори с мен по-рядко, засядаше пред компютъра с чашата кафе, гледаше телевизия по-дълго от децата. Виждах го как се лута – не иска ще промяната, усеща, че губи, но не знае какво. Боли го, но сякаш повече го мързи, отколкото боли.

Започнах да се питам – дали другите мъже са такива? Дали моята история звучи познато? Всички ли жени у нас са тихи героини, които трябва да трупат умора, докато не избухнат или докато просто сами не си тръгнат? Всяка вечер, когато се прибирам от работа, сърцето ми се къса между грижата за децата, струпаните в ъгъла играчки и ненаписаните домашни, които някой трябва да провери.

Понякога, когато се загледам в огледалото, виждам отражение, което не съм разпознавала преди години. Къде изчезна онази Десислава, която се радваше на живота, на дребните радости? Която мечтаеше за пътешествия, за безкрайни разходки из града, за вечери с любимия под звездите?

Една вечер, докато пия чай с лимон, Георги се приближава и сяда до мен. Дълго мълчим. Накрая избутва настрана чашата ми:
– Страх ме е, Деси. Не знам как да съм друг. Винаги са ме глезили, все ми е било лесно – ти беше тази, която правеше всичко. Ами ако не ти е добре с мен?
– Георги… Няма „ако“. Трябва да се научиш да носиш отговорност. Трябва да си до мен, не зад мен.

Децата надничаха от вратата, слушаха, разбираха повече отколкото аз някога съм предполагала. В този момент си дадох сметка, че най-тежкият урок не е да готвиш сам, а да отраснеш в собствената си кожа, да спреш да прехвърляш товара на любимия човек.

Не зная дали ще успея да възстановя семейството си, но знам, че вече няма да мълча. Надявам се все повече жени да намерят сили да кажат „Стига!“, защото истинската домашна топлина е възможна само когато всички участват. Не е ли време да се научим да се уважаваме взаимно? Колко още жени ще понесат всичко само, за да има мир в къщата?

Как мислите, заслужава ли си жената да носи тази тежест? Или всички най-сетне трябва да пораснем заедно под един покрив?