Къщата, която трябваше да донесе щастие, а се превърна в проклятие
— Г-жо Велчева, още ли искате да пребоядисаме всички стени в прасковен цвят, както каза тъщата ви? — въздъхна майсторът, пръстите му мърсни от латексова боя.
Почти се разплаках. Бях на ръба; изпитвах гняв, вина и отчаяние, които се блъскаха в мен, като вълни по скала. Стиснах мобилния в ръката си, готова да се скрия в една от празните стаи и да извикам на висок глас. Страхувах се. Да, признавам – страхувах се, че още преди да сме разпаковали кутиите с багаж, вече нещо е счупено вътре в мен и между мен и Явор.
„Мамо, моля те, не се меси в кухнята, не ми пипай тенджерите – това е мой дом вече,“ казах ѝ веднъж на нерви. Тя замълча, но в погледа ѝ остана болка и упрек. Сякаш къщата не беше мой дом, а разширение на нейния свят, пренесено с всички правила и призраци от нашето старо жилище.
Никога нямаше да забравя деня, в който родителите ми ни връчиха ключовете. Баща ми, Христо, се усмихна гордо – „Дъще, сега вече имаш къща! Всичко е наредено. Оттук ще почнат децата, щастието и радостите.“
Лъжехме се всички.
Първите вечери в новия булевард в Пловдив бяха изпълнени с шумолене на кашони, смях и обещания. Но още на втората седмица стана ясно, че къщата има свой дух — или по-скоро свои сенки. Явор започна да се прибира късно, все уморен. Дишаше тежко срещу вечерята, която с мъка приготвях, а очите му – оголени нерви, се спираха все в ъглите, където мазилката беше леко напукана.
Извадих една вечер съдовете на баба, които майка ми смяташе за священи реликви. „Господи, не пипай това, това беше на майка ти, ще се счупи, ще си навлечеш проклятие!“ — кресна тя, когато влезе с ключа, който сама ми остави като „да имаш, в случай на спешност“.
Явор се смръщи: „Ето, виждаш ли? Дори тук не можеш да бъдеш господар на дома си.“
„Аз ли съм виновна, че ти прекарах детския си свят в нейната арена?“ – избухнах и треснах вратата. Майка ми не си тръгна до полунощ. После мълчахме, а на сутринта намерих букет цветя на кухненската маса – бележка: „Извинявай, мамо.“ Нито аз можех да простя, нито тя знаеше как.
Къщата стана бойното поле на неподредени мечти и несбъднати разговори. Свекървата ми настояваше, че „една жена трябва да слуша мъжа си“, че едно семейство трябва да има традиции и да пази дома като свещен храм — сякаш тя самата живееше в брачната идилия. Явор заспиваше все по-често пред телевизора, с бутилка бира, мълчалив и чужд.
Една неделя се събудих с мисълта, че всичко е приключило. Станах преди всички, зарових ръце във влажната пръст на градината и плаках дълго и безсмислено. Почувствах се враг в собствения си дом — подарък, тежък като примка.
На следващия ден майка ми пак дойде: „Миме, миличка, исках само да ти помогна. Това е за теб, за вас двамата. Не искам да ми се сърдиш, но тази къща е нашата сбъдната мечта. Не я разваляй!“
„А нас кой ще оправи, майко? Кой ще върне нещата преди този проклет подарък?“
Явор отиваше всеки вторник на разходки до Рожен с приятели. Казваше, че релаксът му помага да забрави стреса от строежа и непрестанните ремонти. А аз — аз се затварях в спалнята, рисувах с пръсти по запотените стъкла, броях пукнатините по стените и слушах как капчиците вода звучат като сълзи в улука.
Разни хора идваха и си отиваха. Една вечер се скарахме толкова лошо с Явор, че виковете ни разкъсаха тишината на квартала. Дъщеря ми, малката Рая, ме гледаше с огромни очи, изплашени, а после тихичко затвори вратата между нас. После ми каза, сякаш на възрастен: „Мамо, в тази къща всички май са нещастни.“
Зададох си въпроса: Може ли материалното щастие да отрови сърцето на един дом?
Последната капка дойде, когато Явор откри имейл от адвокат — оказа се, че къщата е ипотекирана. Още един тайник, още едно недовършено изречение от родителите ми. Явор ме изгледа с онзи празен поглед, в който вече нямаше любов, а само упрек.
„Ще се махна за малко“, каза ми. „Нека и ти помислиш дали този подарък си струва всичко, което губим.“
И така, сега седя сама в кухнята. Стените още миришат на прасковена боя, а тишината е като прегракнал вик. Не знам дали съм загубила себе си, или е имало любов и семейство само докато не прекрачихме този праг.
Все нещо трябва да се счупи, за да разбереш какво е здраво. Как мислите – може ли една къща да е дом, ако в него няма покой? Или подаръците понякога идват обречени от самото начало?