„Остави ме на мира, тате!“ – Разпадът на едно българско семейство, когато парите надделяха

– Остави ме на мира, тате! – гласът на Калоян изплю думите в слушалката с остротата на нож. Изгубих за миг дъха си. Стоях до масата в кухнята, неспособен да отговоря веднага. През прозореца залезът багреше панелките на Люлин в оранжево, но всичко в мен побеля.

Никога не съм си представял, че ще доживея деня, в който собственото ми дете ще ме отхвърли така решително. Но може би всичко започна много по-рано – още в онези години, когато мислех, че даването на пари е начин да компенсирам работата до късно, отсъствието от мачовете, от концертите, от малките му радости.

След смъртта на майка му преди шест години се опитах да поддържам дома ни в някакъв ред. Калоян беше на осемнайсет и едва преживя загубата. Тогава си обещах, че няма да му липсва нищо. Работех като търговски представител в една софийска фирма и нямаше желание, което да не опитам да осъществя, само и само да го видя усмихнат отново.

– Аз не съм банка, Калояне! – казах в онази вечер, когато поиска заеми за трети път този месец.
– Никога не съм бил син за теб! – изплю думите със злоба. – Знаеш ли какво е да седиш сам в празен апартамент, а баща ти да се прибира само за да ти даде една сторинка и пак да излезе? Ако не ми помогнеш сега, не искай повече да ме виждаш!

Вратата на стаята му се затръшна. Спомням си тази тежест, която падна върху мен, като че ли самият дом издиша стенещо.

През следващите седмици разговорите станаха все по-къси. Отначало настояваше за повече пари – за ремонти, за учебници, после уж за бизнес идея. На моменти се усещах все едно говоря с некоректен кредитополучател по телефона, а не с детето си. В интерес на истината, на няколко пъти носех банкноти в кафяви пликове, преди да изляза на работа, защото знаех, че ще ми е трудно да се изправя в очите му.

– А спря ли цигарите, Калояне?
– Това си е моя работа, тате. Аз си имам глава на раменете!

Понякога майка му ми се привиждаше; сякаш стоеше в ъгъла на стаята и гледаше с укор. „Не се карайте, момчета…“, сякаш мълвеше тя, но стените продължаваха да ехтят само от нашите крясъци. Кварталната бакалия, където го бях водил за първи път да избере сам шоколад, сега ми се струваше далечен като някакъв сън.

Тогава дойде онзи проклет телефонен разговор.

Часът беше 22:15. Бяхме се скарали преди няколко дни заради неплатения ток. Вдигнах, гласът му беше равен, но хладен:

– Трябват ми още две хиляди лева. Ако не, не си губи времето с мен повече.

Слъчих се на стола. Пръстите ми трепереха по захабения плот. Толкова ли бях се провалил? Къде се скъса нишката между нас? Набрах го отново – не вдигна. После Социалните ми мрежи започнаха да се пълнят с негови снимки. Виждах го на лъскави заведения, нов мотор, часовник, който едва ли можех да купя с няколко месечни заплати.

Сега вече не спях. Виждах го всяка вечер в ума си – бебешкото му личице се сменяше с лицето на непознат мъж. Ставах рано, безпомощен, обикалях квартала, сякаш търсех някакъв отговор между панелите, в мрачните стълбища, в забравените входове.

Една сутрин сестра ми Елвира ме посрещна със силно кафе и тих, упорит глас –
– Кириле, ти трябва да престанеш да го глезиш. Остави го сам да носи последствия за действията си. Парите ли са всичко? Не си ли спомняш как бяхте двамата? Калоян имаше всичко, освен внимание. Това не се купува.

В началото се разярих. Какво знае тя, че целият ми свят се срина? После думите й се загнездиха дълбоко, като трън – може би никога не съм бил до него истински. Може би парите наистина убиват това, което не можем да изразим с думи.

Месеците минаваха. Калоян почти не се обаждаше, а когато го правеше, все ставаше дума за някоя нова финансова безизходица. Мислех си дали не е зарибен в някаква схема. Звънях на старите му приятели. Едни мълчаха, други казваха: „Развали се нещо у него. Не го познаваме вече.“

Една вечер бях на пейката пред блока с бай Весо, стария комшия. Той слушаше търпеливо – няколко пъти си поплакнах в жилетката му, нищо, че бяхме едни дърти мъже.
– Кириле, детето си е дете. Но не забравяй и себе си. Ти си човекът, който трябва да те уважава най-много.

На другия ден си позволих да не изпратя пари. Разговорът ни беше кратък:
– Това е. Свърши. Не очаквай повече да ти вдигна!

Това беше последното, което чух от Калоян. Мина година. Апартаментът бавно се напълни с тишина. Само снимки с детски почерци и училищни рисунки напомняха за времето, когато единствената ми радост беше посмеха му.

Тази есен го видях случайно на Орлов мост. Вървеше с някаква компания. Не ме погледна – или нарочно не ме забеляза. В мен се надигна гняв, после срам, накрая отчаяние. Завъртях се, продължих към метрото, опитвайки се да забравя гласа му в онази последна нощ.

Сега всяка вечер стоя край прозореца и се чудя – дали отново ще мога да го прегърна, дали има връщане назад, когато парите са отнели всичко човешко между баща и син? Не знам…

А вие какво бихте направили на мое място? Къде минава границата между любовта и самоуважението?