„Продайте къщата, това е моят дял!“ — как сватбата на брат ми разцепи дома ни

„Продайте къщата!“ — брат ми Гого удари с длан по масата и чашата с вода подскочи. „Какво толкова? Нали е за сватбата ми! Аз съм ви син!“

Стоях права до мивката и усещах как ми изстива гръбнакът. Беше февруарска вечер, радиаторът бучеше, а миризмата на боб чорба се смесваше с нещо по-страшно — миризмата на разпад.

Майка ми, Даниела, не вдигаше очи. Само прехапваше устна, както правеше, когато нямаше пари за тока и се чудеше дали да купи лекарства на баба или учебници за мен. Баща ми, Стефан, седеше като камък — този човек беше носил чували с цимент по строежи в София, беше преживял съкращения, кредити, инфаркт на 49… и пак не бях го виждала толкова пребледнял.

„Гого…“ — гласът му излезе дрезгав. „Тази къща не е касичка. Това е покривът ни.“

„Покривът ви? А моят живот?“ — Гого се засмя, но не беше смях, а някакъв писък. „Мира иска нормална сватба. Да не съм последният бедняк? Всички ще са там, ще има ресторант, оркестър… Трябват пари! Ако не ми помогнете, значи не ви пука!“

Името на Мира падна в стаята като камък в кладенец. Аз я бях виждала два пъти — перфектен маникюр, усмивка като снимка, поглед, който измерва всичко: плочките в коридора, телевизора, шкафа с чашите.

„Гого, ти работиш…“ — казах тихо. „Имаш заплата. Може да направите по-скромно.“

Той се обърна към мен, сякаш съм го предала.

„Разбира се. Ти винаги си била ‘разумната’ Мария. Ти нали си уредена — работа, квартира под наем, все ще се оправиш. А аз? Аз най-после ще имам семейство!“

„И за това семейството трябва да остане на улицата ли?“ — изтървах се. Веднага съжалих, защото майка ми трепна, все едно я ударих.

„Не драматизирай!“ — Гого махна с ръка. „Да продадете къщата в Перник, да си вземете нещо по-малко, или да идете при баба. И без това тук сте двама. Аз съм млад. Имам нужда от старт.“

„Старт…“ — баща ми повтори думата като горчива хапка. „Когато ти трябваше старт, аз работех двойни смени. Когато ти счупиха колата, аз изтеглих бърз кредит. Когато ти не те взеха на работа, майка ти продаде златото си. А сега искаш къщата.“

Гого не мигна.

„Това е моят дял. Нали все ми казвахте — ‘един ден всичко ще е ваше’. Е, аз го искам сега.“

Тогава майка ми се разплака. Не театрално, не шумно — просто сълзите потекоха и тя се опита да ги избърше с ръкава на престилката.

„Гого… мамо…“ — прошепна тя. „Тази къща е от дядо ти. Тук ти проходи. Тук сме се крияли, когато нямаше за дърва…“

„Стига с тия спомени!“ — изсъска той. „Спомените не плащат ресторанта.“

В този момент телефонът му звънна. Вдигна веднага.

„Да, Мира… да, говорим… не, те пак…“ — и хвърли към нас поглед, който сякаш казваше: „Ето ги, виновни са.“

Не чувах какво му казва тя, но виждах как лицето му се втвърдява. След секунди затвори и каза:

„Или ми помагате, или не идвате на сватбата. Просто е.“

Всичко в мен се стегна. Да не идем? Да не видим брат ми като младоженец? Да не сме там, когато „създава семейство“? Това беше изнудване, но удряше точно там, където боли.

Баща ми стана рязко. Столът изскърца по плочките.

„Една дума ще ти кажа, Гого.“

Гого повдигна брадичка, готов за война.

„Не.“

Тишината беше такава, че чувах капките от чешмата.

Гого се усмихна криво.

„Добре. Тогава да знаете — от днес нататък нямате син.“

Тръгна към вратата, но на прага се обърна към мен:

„А ти, Мария… ако искаш да си ‘добрата дъщеря’, остани си тук и гледай как старците се разпадат. Само не ми звъни после да се правиш на жертва.“

Вратата се хлопна. И сякаш цялата къща потрепери.

Останахме тримата — аз, майка ми, баща ми — и една чиния с изстинал боб. Баща ми седна бавно, сложи глава в ръцете си и за първи път го чух да казва:

„Не мога повече, Мария. Все едно съм провал.“

„Не си…“ — опитах да го прегърна, но той се дръпна — не от мен, а от болката.

Майка ми шепнеше: „Да продадем ли? Само да е жив и здрав…“

И тогава ме връхлетя гняв, какъвто не бях усещала. Не към Гого, а към цялата тази несправедливост — че родителите ми се смаляват от вина, че брат ми превръща любовта в търговия, че една сватба се купува с покрив.

На следващия ден отидох при Гого пред работата му. Чаках го в студа, докато излезе.

„Гого, трябва да говорим.“

Той се изсмя.

„Няма какво.“

„Има. Ти не искаш ‘дял’. Ти искаш да ги счупиш, за да се докажеш пред Мира. Кажи ми — тя знае ли, че ги притискаш така?“

Очите му проблеснаха.

„Не я намесвай.“

„Тя вече е намесена. Ако утре майка се разболее от това, ако баща пак получи пристъп… ще живееш ли с това?“

За миг видях в него малкото момче, което ме дърпаше за плитката и после ми носеше шоколадче, за да се сдобрим. Но мигът изчезна.

„Те са ви родители. Длъжни са.“

„Не са длъжни да се самоубият финансово заради един ден снимки,“ — казах. „А ти не си длъжен да се жениш така, както някой ти диктува. Ако Мира те обича, ще се омъжи и в гражданското с две халки и една торта от квартала.“

Той стисна челюст.

„Ти не разбираш.“

„Разбирам твърде добре. Разбирам как се живее с ‘какво ще кажат хората’. Само че хората няма да ти платят кредита, Гого. Нито ще дойдат да гледат мама, ако се срине.“

Той ме гледа дълго, после отвърна:

„Ще видим.“

И си тръгна.

Вечерта майка ми извади папка с документи и я сложи на масата. Ръцете ѝ трепереха.

„Мария, ако подпишем предварително… ще е по-лесно за него.“

Погледнах баща ми. Той мълчеше, сякаш беше изчезнал вътре в себе си.

И тогава осъзнах, че изборът не е само „да помогна на брат си“ или „да защитя родителите си“. Изборът е дали ще позволим любовта в нашето семейство да бъде изнудвана.

Седнах до майка ми и затворих папката.

„Не, мамо. Няма да продавате. Ако Гого иска помощ — ще му помогнем да направи сватба по възможностите си. Ако не — това вече не е наш грях.“

Тя ме гледа, сякаш за първи път вижда дъщеря си като възрастен човек. Баща ми бавно вдигна глава и само кимна.

А аз… аз не спах цяла нощ, защото все още чувам как вратата се хлопва. И не знам дали утре брат ми ще се върне като син — или ще остане като чужд човек със скъп костюм и празни очи.

Понякога си мисля: ако отстъпим сега, дали няма да го загубим завинаги? А ако не отстъпим — дали вече не сме го загубили?

Кажете ми… къде свършва помощта и започва предателството към собствените ти родители?