Напуснах внучетата си заради мъж наполовина по-млад… И една нощ промени всичко
– Как можа да ни причиниш това, бабо? — Чувам гласа на внучката си Мария в слушалката, а после само тишина. Сама съм в тъмното, чаят в ръцете ми изстива, но нито една сълза не слиза по лицето ми – сякаш всичко е останало във вчерашния свят, онзи, в който обичах без да съм обичана. Какво значи да изгубиш едно семейство заради мига, който те кара да се почувстваш жива отново? Казват, че любовта няма възраст, но забравят да споменат каква цена плащаш всяка вечер, когато не готвиш мусака за внуците, а палиш свещ за чужд мъж, млад като живота, който си изгубил.
Иван… срещнах го долу до пазара, между кафенето и месарницата. Бързах, носех торбите със зеленчуци, но той… изведнъж ми предложи да ми помогне, а очите му — такива очи не бях виждала от моминските години. Представи се, заговори ме, разсмях се, макар да беше нелепо да се смее жена на 76 на шегите на мъж, по-млад от сина ѝ. Той ми звънна същата вечер, уж да пита дали съм си забравила портмонето. Истината е, че от първия миг го чаках, макар да се обвинявах. „Стига, Надежда! На твоята възраст…“ — говорех си, а сърцето ми биеше като на малко момиче.
Скоро всичко се завъртя наопаки. Снахата ми, Елена, първа разбра. „Мамо, този човек иска нещо! Не вярвай на сладки приказки!“ — скастри ме. А аз — влюбена до полуда, обяснявах се, че Иван е различен. Щом ме докоснеше, забравях артрита, бръчките, годините на самота след като Кольо, Бог да го прости, си отиде.
Една вечер Иван ме покани в малкото му апартаменче в Лозенец. Нямаше цветя или лукс, гладувахме на стар китеник с бутилка евтино червено вино. „Надя, аз не виждам възрастта, виждам теб…“, прошепна той докато галеше ръката ми. За миг повярвах. Повярвах, че пак мога да бъда жена, не само майка и баба. Оставих ключовете, напуснах панелката, внучетата, традиционните петъци с баница…
Тази първа нощ… Нощта, която промени всичко. Докато лежах до Иван, усещах топлината на кожата му, ръцете му по-категорични от цялата нежност, която някога съм познавала. Призори, от другата стая чух съседите да се карат — реалният живот се вряза в моята крехка любовна приказка. С Иван не говорихме. После той стана, облече се и докато си връзваше маратонките, от чантата му изпадна мобилния телефон. Видях съобщението, което мигаше: „Парите постъпиха, чакам нова сметка. – Илияна брокер.“ В този миг светът ми се срути. Излъгана? Използвана? Цяла нощ ръцете му бяха върху мен, а сутринта душата ми бе ограбена.
Тръгнах си боса по стълбите, обляна в срам и съсипана. Никога не разбрах напълно, дали Иван ме е използвал заради малкото спестявания, или заради празнотата в самия себе си… Истинската рана беше другаде – очите на любимите ми хора, когато признаех какво съм направила. Синът ми Димо ме гледаше студено: „Разблюда ли се, мамо? За какво са ти тези пари даже?“ Мария, най-малката внучка, не поиска да ме вижда. Само Елена понякога ми носеше домати и мълчеше, но не си тръгваше веднага.
Седмици наред не излизах. Телевизорът бръмчеше, стаите миришеха на старост, прозорецът гледаше към пустата игра на децата в двора. Другите възрастни жени от блока ме заклеймиха. „И на това ли те научиха книгите, лельо Надке? Мъж на 30! Срамота!“, плюеха след мен. А в мен се биеше едничка мисъл – кога последно живях само за себе си?
Опитах се да се обясня, да поискам прошка, дори на себе си не можех да простя. Разкъсваше ме спомена за първата усмивка на Иван, но повече ме боля празното място на трапезата, където някога седяха внучетата. Един ден видях Мария пред блока с приятелките ѝ. Не посмя да ме погледне. „Мамо, тя може ли да се върне?“ – попита малката ми дъщеря по телефона. Светът не искаше да ме приеме, но с времето семейната топлина ми залипсва повече от всяка нова страст. Елена една вечер ми остави ключа на пощата. „Вземи го, ако решиш да се върнеш. Не за нас, за Мария.“
Още не съм се върнала. Страх ме е… не заради присмеха на съседките, не заради Димо, който все още ме нарича „предателка“ зад гърба ми. Страх ме е да не съм изгубила завинаги последните хора, които истински обичат. Чакам, всяка нощ, на прозореца, с надеждата в някой телефонен звън. Може ли една нощ страст да убие любов, градена цял живот? Или прошката е възможна?…