Когато мъжът ми каза: „Ако си тръгнеш, ще останеш без нищо“

„Подпиши тука и стига си се правила на интересна.“

Това ми го каза мъжът ми, Ивайло, в нашата кухня в „Люлин“, все едно ми подава бележка от Еконт, не документи от банката. Само че не бяха какви да е документи. Беше съгласие за нов кредит, уж за „рефинансиране“, уж да ни олекне. Аз гледам листовете, ръцете ми лепнат, и виждам сума, дето не съм я виждала в нашата къща никога.

„Това какво е?“ го питам.

„Казах ти вече. Ще съберем старите задължения на едно.“

„Кои стари задължения, Иво?“

Той въздъхна, седна, после пак стана. Така прави, като го хванат натясно.

„Не почвай сега. Имам главата до тавана.“

Аз не почнах. Направо избухнах.

Защото до онзи ден аз си мислех, че просто сме закъсали като всички. Ток, парно, детето на уроци по английски, майка ми с лекарства, аз на половин ден в аптека, той шофьор в една фирма за доставки и все недоволен, че го мачкат. Все не стигат парите, да, ама чак такива дългове? Откъде?

Тогава той каза нещо, дето още ми звучи в главата.

„Ако си тръгнеш, ще останеш без нищо. Да го знаеш.“

Не изкрещя. Напротив. Каза го тихо. И точно това ме разтресе.

Същата вечер не подписах. Той трясна вратата и излезе. Аз рових из шкафа, където държеше папките. Не е красиво, знам. Ама вече не ми пукаше. Намерих два бързи кредита, един овърдрафт, просрочия по кредитна карта и някакъв договор за заем от човек, не от банка. На ръка. С подпис.

На сутринта му казах:

„Ти нормален ли си? От кого си взимал пари?“

Той първо ме нарече луда, че съм му ровила. После млъкна. После каза:

„За баща ми.“

И аз замръзнах, защото баща му е в Плевен, след инсулт, и наистина последната година беше зле. Само че Иво винаги ми обясняваше, че сестра му се грижи, че имали пенсия, че се оправят.

„Как за баща ти? Аз защо не знам?“

„Щото ако ти кажа, ще кажеш да не давам. А той ми е баща.“

Тука вече се почувствах гадно. Защото да, може и да съм казала. Не защото съм чудовище, а защото при нас всеки лев се брои. Майка ми е вдовица, живее сама в „Надежда“, аз й плащам част от лекарствата. Имаме дете в седми клас. Наем не плащаме, защото апартаментът е на свекърва ми, Бог да я прости, но и това не е точно сигурност, както после разбрах.

Два дни си говорихме нормално. Нормално колкото може. Той ми показа преводи към сестра си, фактури за рехабилитация, памперси, лекарства. Аз се почувствах малка. Реших, че съм избързала. Даже му казах:

„Добре. Ще измислим нещо. Само без да криеш.“

И тогава дойде другото.

Обади ми се една жена. Първо си помислих, че е объркала номера.

„Вие ли сте съпругата на Ивайло?“

„Да. Коя сте вие?“

„Казвам се Мария. Не искам скандали. Само искам да знаете, че той ми дължи пари. И не са за болен баща.“

Честно, в тоя момент ми причерня. Оказа се, че Мария му е колежка от предишната работа в склада до Божурище. Дала му 8 хиляди лева преди година и нещо. Казал й, че ще капарира гараж, за да го купят евтино и после да го продадат. Тя му повярвала. Не само тя, между другото. Имало и още един човек.

Като се прибра, хвърлих телефона пред него.

„Коя е Мария?“

Той пребледня. После се ядоса, разбира се.

„Тая ли ти се обади? Тя е ненормална.“

„И осем хиляди ли са ненормални?“

Тогава излезе истината, или поне част от нея. Бил влязъл в някаква схема с познат. Щели да купуват изоставени гаражи, мазета, такива работи, на тънко, после препродажба. Искал „един удар“, за да се оправим. Да не броим стотинки. Да не му натяквам, че детето няма нов телефон, че пералнята тресе, че все сме назад. Само че го измамили. После, за да покрива едното, взимал от друго. После за баща му наистина трябвали пари. И всичко станало каша.

„Защо не ми каза?“

„Щото ми писна да ме гледаш като некадърник.“

Това ме удари лошо, защото… може и да съм го гледала така понякога. Той сменяше работи, все някой му беше виновен, все не го оценявали. Аз стисках зъби и гледах да има мир. Само мир да има.

Обаче мир нямаше. Имаше страх.

След това почна да проверява къде съм, с кого съм, колко пари имам в картата. Не че ме биеше, не искам да измислям. Но това „Ти без мен не можеш“, „Я виж колко взимаш в аптеката“, „Кой ще ти плаща сметките“ — такова нещо, ден след ден, те смалява. Даже веднъж ми каза:

„Ако подадеш за развод, ще кажа, че си нестабилна и ще взема детето.“

Синът ми, Виктор, чу това. Направи се, че не е чул, ама после вечерта дойде при мен и ми каза:

„Мамо, ние бедни ли сме?“

Ей това ме довърши.

В същото време разбрах още нещо. Апартаментът не е щял да остане на Иво, както той ми повтаряше. Свекърва ми преди смъртта си е направила дарение на сестра му, с уговорка ние да живеем тук, докато сме семейство. Това ми го каза самата зълва, на кафе, със супер спокоен тон.

„Не ти го казвам да те плаша. Просто да знаеш какво е положението.“

Аз се прибрах и буквално не усещах стълбите. Значи цялото ми „спокойствие“ е било на честна дума. Ако остана — живея в страх и дългове. Ако си тръгна — почвам от нула с дете и майка на врата.

Накрая не стана с голяма сцена. Даже това е най-странното. Събрах два сака, взех Виктор и отидохме при майка ми. В панелката й, в малката стая с разтегателния диван. Той ми звъня цяла нощ. После пишеше: „Предаде ме.“ После: „Ела да говорим.“ После: „Ще оправя всичко.“ После: „Без теб ще се срина.“

И аз му вярвах и не му вярвах едновременно. Още ми е мъчно за него, колкото и да ме е яд. Защото не е чудовище. Наистина се грижеше за баща си. Наистина се опита да изкара повече пари. Само че мина някаква граница и почна да ме държи не като жена, а като нещо, дето трябва да стои мирно, за да не се разпадне фасадата.

Сега съм при майка ми вече трета седмица. Подадох консултация при адвокат, а ръцете ми трепереха. Ивайло обещава, че ходи на психолог, че щял да уреди дълговете, че щял да спре с лъжите. Не знам дали е истина, не знам дали аз вече мога да живея и с истината му. Най-гадното е, че няма лесно правилно. Ако се върна, може би ще запазя някаква сигурност. Ако не се върна, поне ще мога да дишам, ама ще плащам цената всеки ден.

Честно, още се люшкам. Само едно знам — тишината, дето я пазех толкова време, ми излезе прекалено скъпо. Вие какво бихте направили на мое място — бихте ли дали последен шанс, или това вече е моментът, в който жертвата става самоунищожение?