Когато свекърва ми ми каза да си събирам багажа от апартамента, който изплащахме заедно, разбрах колко струва мирът у дома

„До края на месеца си намери къде да отидеш.“

Това ми го каза свекърва ми в коридора, с чантата на рамо, все едно ми напомня да платя тока. Аз стоях по чорапи, с детето в хола, супата на котлона, и първо даже не разбрах какво чух.

„Моля?“

Тя ме погледна и вика: „Апартаментът е на мое име. Писна ми от скандали. Или почвате да живеете като хора, или ти си тръгваш.“

Казах й: „Ние изплащаме кредита трета година. Как така аз да си тръгвам?“

Тогава мъжът ми, Ивайло, излезе от кухнята и само: „Мамо, стига сега.“ Само това. Нито „няма да гониш жена ми“, нито нищо.

Точно това ме довърши. Не думите на нея, а неговото „стига сега“, все едно и двете сме някакви досадни жени, а той е между нас, горкият.

Живеем в Пловдив, в двустаен в „Тракия“. Като го взехме, ми беше обяснено, че така е по-лесно за кредита, защото свекърва ми имала по-добри осигуровки и чиста кредитна история. Аз тогава бях в майчинство с малкия, Ивайло работеше в склад на една фирма за авточасти, а аз после почнах в аптека до „Селена“. Правехме вноските заедно, сметки, храна, детска градина, всичко. Не сме богати хора, ама си стискахме. И да, карали сме се. За пари най-вече. За това, че той все помага на майка си, на брат си, на кой ли не.

Само че аз до онзи ден си мислех, че поне домът ни е наш. Наивна работа.

След това се скарахме жестоко. Аз му казах: „Кажи ми в очите, ако искаш да се махна.“ А той само повтаряше: „Не искам това, ама и ти не разбираш.“

„Какво не разбирам, бе, Иво? Че майка ти идва без да звъни? Че ми прави забележки как гледам детето? Че ми брои бурканите в шкафа?“

Той тресна вратата на терасата и каза нещо, дето ме накара да млъкна: „Тя плаща кредита от шест месеца.“

Аз направо се вцепених.

„Как така тя плаща кредита?“

Оказа се, че от есента Ивайло изобщо не е внасял цялата си заплата вкъщи. Аз си мислех, че има по-малко извънредни. Истината била, че фирмата имала съкращения, него го били оставили на по-малко пари, после два месеца бил без договор, после работил нещо на черно при един познат в сервиз. Не ми казал. Бил взел и бърз кредит от една фирма, за да покрие стари вноски и задължения. Като не могъл да се оправи, майка му почнала да доплаща кредита, за да не ни извадят от апартамента.

Аз му викам: „И ти това ми го криеш месеци?“

Той: „Казвах ли ти, щеше да стане още по-зле.“

„По-зле от това да ме изгонят от дома ми?“

Тук свекърва ми пак се намеси. Беше седнала на дивана като на приемна в общината и каза: „Никой не те гони. Но като не можеш да живееш нормално и само настройваш Ивайло срещу мен, аз няма да си загубя жилището.“

Нейното жилище. Тия две думи ме заболяха най-много.

Обаче после излезе и друго. Аз звъннах на зълва ми, без да искам даже, просто от яд. И тя, вместо да ме успокои, каза: „Ти май наистина не знаеш.“

Не знаех.

Преди две години свекър ми бил прехвърлил една нива край Раковски на братa на Ивайло, защото той тогава затънал с дългове. Имало скандали, делби, обиди. Свекърва ми се заклела, че поне този апартамент ще остане „за Иво и детето“, за да не стане така, че и той един ден да остане с празни ръце. Затова го държала на свое име, не защото само аз не й харесвам. Тя просто не вярва на никого. Нито на синовете си, нито на снахи, нито явно на живота.

Като го чух това, малко ми спадна инатът. Малко. Защото пак не оправдава как ми говори и как идва да командва.

Седнахме тримата вечерта. Малкият беше заспал. Аз казах: „Добре. Нека приемем, че си помагала. Благодаря. Ама не може при всеки скандал да ми напомняш, че мога да изхвърча.“

Тя вика: „Аз съм пряма. Каквото мисля, го казвам.“

„Не, не си пряма. Заплашваш ме.“

Ивайло седеше като пребит. После най-после каза: „Аз съм виновен, защото мълчах и на двете.“

Тогава за първи път му казах нещо, което май отдавна ми е стояло: „Не ме е страх толкова, че нямаме пари. Страх ме е, че тук никога няма да съм у дома, ако всеки момент някой може да ми напомни, че съм гост.“

И настъпи една тишина… такава гадна.

На следващия ден си събрах част от дрехите и отидох при нашите в „Кючук Париж“ с детето. Не защото съм решила да се развеждам веднага. А защото не можех повече да се будя от звука на входната врата и да се чудя кой с какво право влиза. Ивайло идваше да вижда малкия, носеше покупки, ревна един път в колата, което при него е нечувано. Каза ми: „Ще прехвърлим вноската през моя сметка, ще направя споразумение за дълга, ще говорим с нотариус, каквото кажеш.“

Само че аз вече не знам дали проблемът е в апартамента. Май е в това, че той избра да ме пази от истината, докато истината не ме удари през устата. А и аз, ако съм честна, сигурно отдавна не понасям майка му и виждах всяко нейно действие като атака. Може и тя да е действала от страх, не само от злоба.

Преди два дни се видяхме в едно кафене до МОЛ Пловдив. Свекърва ми дойде. Даже ми каза: „Няма да те извинявам, ти мен също. Но ако ще сте семейство, трябва правила.“ Направо не можах да повярвам, че точно тя го казва. Предложи да направим договор кой какво плаща и кога идва, и че ще звъни преди да дойде. После добави: „И аз не искам внукът ми да расте по квартири.“

Не знам това дали беше грижа, контрол, или и двете.

Сега още съм при нашите. Ивайло натиска да се върнем постепенно. Аз не искам вече да живея на място, където мирът зависи от това дали ще си мълча. Ама и не ми е лесно да счупя всичко заради гордост, като знам, че има дете и че нещата не са черно-бели.

Честно казано, най-много ме боли, че се чувствах унизена в собствения си живот. И като веднъж ти падне това усещане, много трудно се връща.

Вие какво бихте направили на мое място — бихте ли се върнали при ясни правила, или щяхте да си тръгнете окончателно, дори това да разбие семейството?