Тя ми отне мъжа и всичко, в което вярвах

– Мария, мила, ти си най-силната жена, която познавам! Не се притеснявай, всичко ще се нареди. – Гласът на Ирина звучеше уверено, уютно, а ръката ѝ бе легнала нежно върху моята. Дъждът блъскаше прозорците на малкия ни апартамент в Бургас, а аз за пореден път й се доверявах с цялата сила, на която бях способна. Коя можеше да предвиди, че именно тя ще разбие и последното ми усещане за сигурност?

Ирина дойде при мен, след като напусна мъжа си – битият ѝ живот я беше сринал, търсеше ново начало. Не се поколебах – разчистих гостната, сложих й свежо спално бельо, предложих й място, храна, топлина, приятелство. Децата ме погледнаха учудено: „Мамо, защо Ирина ще живее с нас?“ – попита Алекс, а Калина я прегърна веднага. Мъжът ми, Петър, кимна кратко и обеща, че ще направи всичко, за да се чувства тя добре. Изпълнихме дома си с разбиране – или поне така си мислех.

Изминаха седмици. Ирина взимаше активно участие във всекидневието ни – слизахме заедно до пазара, където тя винаги купуваше най-сочните домати от леля Надя, помагаше на децата с уроците. Между мен и нея сякаш винаги е имало невидима нишка. Превърна се в довереник на тайните ми – споделях й страховете си, съмненията относно работата, неудовлетворението си, че все не ми остава време за себе си. А тя слушаше. Случваше се да остане насаме с Петър, докато аз тичах до магазина или помагах на Алекс с математиката. Вярвах ѝ толкова искрено, че дори през ум не ми мина, че зърната на настоящата болка са били посяти точно в тези мигове.

Заваляха комплименти – „Колко е внимателен Петър! Какви хубави очи има…“ – ми казваше Ирина, а аз се усмихвах леко, отчитайки си го на шега. Но сякаш козината по врата ми бавно се изправяше. Петър е честен човек, никога не ме е лъгал. Нищо в поведението му не ми подсказа, че нещо не е наред. Една вечер, когато се прибрах късно след смяна в болницата, децата вече спяха. Открих Ирина и Петър на кухненската маса, потънали в смях, с празна бутилка вино между тях. Видях ги и миг по-късно осъзнах, че се държат по-близко, отколкото някога съм виждала. Усмивките секнаха бързо и настана тягостно мълчание.

– Седни при нас, Миме! – каза Петър, като че ли нищо не се е случило.
– Не, благодаря, много съм изморена. – отвърнах, но студът в гласа ми не можех да скрия.

Започнах да забелязвам малки неща – парфюм на Ирина, който някак се усещаше и на неговата риза, нейни коси по седалката на колата му. В един момент забравих кога за последно сме се прегръщали истински. Вечер стоеше пред компютъра, твърдейки, че работи. Но често виждах отражението на екрана – съобщения, които изчезват, преди да доближа. Бях заслепена, не смеех да изрека най-страшното дори пред себе си.

Една нощ сънувах, че губя всичко, което обичам, и се събудих разтреперана, с разкъсано сърце. На сутринта лицето ми не скриваше тревогата. Ирина ме погледна в очите, сякаш прекалено дълго, после с лека усмивка каза:
– Мария, искаш ли днес да ти сготвя мусака? Знам, че ти е натоварено.
– Не, благодаря. – едва прошепнах.

Тази събота, докато простирах дрехите, чух гласа й през полуотворения прозорец на хола. „Петре, толкова добре ме разбираш, колко ми липсваше това…“ – думите удряха като шамар. Петър не й отговори веднага, но тя продължи: „Никой друг не ми е давал такова усещане за дом.“ Смях, приглушени думи. Сърцето ми се обърна. Все пак реших да говоря директно.

Същата вечер, когато децата заспаха, изправих Ирина в кухнята.
– Ирина, има ли нещо, което искаш да ми кажеш?
Тя ме погледна за миг уплашено, а после вдигна глава.
– Мария, толкова много ти дължа. Но… – колебанието й бе като остър нож – …аз се влюбих в Петър.
Времето спря. Всичко натрупано между нас – детството ни, всички споделени сълзи и смях – се срути. Дъхът ми секна.

Петър влезе с разхвърляна коса:
– Мария, не исках така да стане. Не го планирахме. Аз… Ирина ми даде това, което не намирах вече между нас.

Паднах на един от столовете. Сълзите ми течаха – бавно, безшумно. Задавах им въпроси, които едва се чуваха между риданията ми: „Кога го решихте? Мислихте ли за децата? Спомнихте ли си всички години, които сте прекарали с мен?“ Не получих отговори.

Дните преминаваха в мълчание. Ирина си тръгна. Петър остана още два месеца – предимно заради децата. Между нас стоеше не мъж и жена, а две сенки. После и той си замина.

Седя сега сама на същата кухненска маса. Дъждът отново бие по прозорците, а децата спят в стаята до мен. Мислех, че най-голямата болка е да бъдеш изоставена от човека, когото обичаш. Сега знам, че истинската рана оставя човекът, когото си считал за сестра. Ако най-добрата ти приятелка ти отнеме съпруга, всички други предателства са само сянка…

Как живее човек с такава загуба? Може ли отново да се довери на друг човек? Простих ли – или просто забравих да чувствам?