Никога не бях достатъчно добра за Никола: Любов на ръба на социалната пропаст

„Искаш ли още таратор, Милица?“ Албена, майката на Никола, ми подава купата, лицето ѝ без топлина. Погледът ѝ се задържа върху ноктите ми, после върху фланелката ми, която че съм купила преди две години на промоция. Преглъщам трудно, но насилено се усмихвам: „Благодаря, достатъчно ми е.“ Сякаш всяка вечеря в къщата им бе поредният изпит, а всеки поглед – под лупа.

Спомням си първия ден, когато Никола ме заведе у тях. Преди да отидем, крачих нервно пред входа и отново си повтарях имената на родителите му, за да не объркам нещо. Първото нещо, което Албена ме попита, беше: „В коя гимназия си учила?“ Когато отговорих „Първа езикова“, тя само кимна леко, без одобрение. После, като чуха, че родителите ми живеят в „Дружба“, на лицата им пробяга тънка сянка – може би разочарование, може би предразсъдък.

В началото Никола се опитваше да изглажда нещата – „Те са си такива, малко трудни са с новите хора“ – казваше ми, когато забелязваше тишината по време на срещите ни. Но с времето започнах да усещам, че не само аз изпитвам напрежение, а и той – понякога се извиняваше за семейството си, но други пъти избухваше: „Ама какво очакваш, Милица, така са възпитани! Каквото и да дадеш, никога не е достатъчно.“

Колкото повече се влюбвах, толкова повече усещах стена между нас. Дори когато Никола ме запозна с приятелите си – момчета и момичета, които учат в чужбина, карат скъпи коли и говорят за пътешествия до Дубай – сякаш винаги бях зрител в чужд филм. Едва ли някой от тях мие чинии в кафе, след лекции в университета, за да си плати квартирата.

Веднъж с Никола стояхме на плажа, слънцето залязваше и аз се опитах да му призная всичко – колко ме боли, когато майка му ме сравнява със съседката, завършила медицина; как се чувствам „гостенка“, дори когато сме сами в стаята му. Говорех през сълзи, а той ми хвана ръката: „Не им обръщай внимание. За мен ти си всичко.“ За миг повярвах, че нищо не може да ни раздели.

Една вечер на рожден ден у тях, пред всички гости, Албена прошепна на баща му: „Дано Никола не сбърка, все пак семейство Костадинови очакват много повече.“ Беше като удар под кръста. Огледах стаята, видях как жената ми се усмихва изкуствено, как погледите залагат бъдещи сценарии без мен. Никола не чу, но аз не спах цяла нощ.

Постоянно се борех със себе си – да напусна ли, да остана ли, струва ли си? Майка ми често ми казваше: „Сърцето не избира по портфейл“, а баща ми, като всички мъже, само премълчаваше, но очите му ме удряха с: „Нали знаеш къде отиваш, момиче?“

С Никола на моменти се изпълвах с надежда – водихме планове да живеем заедно под наем, да избягаме от всички възрастови и социални предписания. Вечер, легнали на дивана, споделяхме мечти: „Ще сме щастливи, дори с малко, само да сме двамата!“ Но сутрин светът връщаше всичко обратно, телефонно обаждане от майка му, пасивни агресии, сравнения, нови поводи да се чувствам недостатъчна.

Приятелите ми не разбираха точно болката ми: „Човек живее с половинката си, не с родителите, не се тормози!“ Но колко лесно е да говориш, когато не усещаш всекидневната битка с чуждите очи, с постоянното вглеждане в статуса, в облеклото, в израза. Започнах да се губя, да се съмнявам във всичко – „Може би съм прекалено чувствителна, може би наистина не им пасвам…“

Последното лято беше най-тежко. С Никола за малко не се разделихме. Той ме обвини, че съм станала студена: „Вече не си онази, в която се влюбих… страх те е да мечтаеш!“ Разплаках се: „Страх ме е, защото не вярвам, че семейство Костадинови ще ти позволят да си щастлив с мен!“ Отговори със злоба, каквато не бях виждала: „Значи цялата вина е върху тях? А ти какво направи за нас?“

Замълчах. Месеци наред премислях всичко – дали да го оставя, или да се боря до край. Гледах снимката ни от първото лято, когато всичко беше невинно. В сърцето ми остана следа – любовта боли най-силно, когато някой друг решава колко струваш.

Може би във време, в което социалните различия все по-дълбоки стават, любов като нашата има само два изхода – или се примиряваш и носиш товара, или напускаш, за да спасиш себе си. Още го обичам, но вече знам, че любовта не може да променя всичко. Понякога се питам: „Щастлива ли бих била някога с човек, чието семейство винаги ще гледа на мен като на проект за поправка?“ Или… „Дали някога ще бъда достатъчно добра за нечия майка?“