Две свекърви и едно сърце: Истината за моето разделено семейство
– Мая, ти никога няма да разбереш как се чувства истинската майка – чу се отчетливият глас на Гергана, първата ми свекърва, докато стоях в кухнята и правех супа за малката София. Лъжицата затрепери в ръката ми. Беше понеделник, а навън пролетен дъжд барабанеше по прозореца, разтърсвайки тънкото ми спокойствие. Не знаех дали има смисъл да отговарям – или е по-добре просто да се усмихна учтиво и да премълча. Но думите й пареха повече от врялата супа.
Вътре в мен се борих с онова старо чувство – когато се омъжих за нейния син Владо, бях сигурна, че животът ми най-сетне поема по подреден и нормален път. Балканджийският му инат беше възхитителен в началото, а смехът му – заразителен. Уви, след година всичко се обърна. Остана единствено София, която осмисли всяка моя сутрин. И Гергана – с неизменните си критики, съвети и реплики, които ме караха да се чувствам винаги на едно изпитание.
Година след развода с Владо съдбата срещна плахо оптимизма ми с друг мъж – Благой. Кротък, възпитан инженер с добри обноски и срамежливо чувство за хумор. Роди се Людмила – моето второ слънце, този път с руси коси и безразсъдни сини очи. Но ако си мислите, че новото семейство носи разтуха… Е, грешите! В живота ми се появи и втора свекърва: Стойка.
„Ти трябва да си дисциплинирана, Мая. Една майка трябва да държи децата си изкъсо!“, казваше ми тя още от първия ден, когато престъпих прага на нейния панелен апартамент във „Фондови жилища“. По стените – картини с шевици, по думите – хиляди правила. Аз се чувствах като натрапник и в двата си собствени живота. Две свекърви, два коренно различни характера, но еднакво силни претенции – все към мен.
Неделите бяха най-трудни. Опитвах се да ги разделям – веднъж обяд с Гергана и София в центъра, другата седмица на гости при Стойка с Людмила и баща й. А страхът? Той се промъкваше под формата на упреци, задушаващи сравнения. „Защо София не е подстригана така спретнато като Людмила?“ – питаше Гергана. „Виж Люси, така любезно казва ‘благодаря’, а София все се цупи“, контрираше Стойка, когато другата беше извън стаята. Разговорите преливаха от дребни конкуренции в откровени нападки. Нямах спокойствие дори вечер: въртях се в леглото, мислейки как да съм справедлива и да не нараня никого, и най-вече – дъщерите си.
Една вечер, докато оправях леглата на децата, София шепнешком попита:
– Мамо, защо баба Гергана не харесва Людмила?
Погледнах я – очите й търсеха истината сред мълчанията. Прегърнах я силно. Не можех да й призная всичко. Само казах:
– Защото понякога възрастните забравят какво е да си дете, мило.
Виждах как двете ми момичета растат като различни цветя в една и съща саксия – София мълчалива, рисувайки безкрайни форми по стената, Людмила – жива фурия, скачайки по дивана. Но всяко от посещенията при едната или другата свекърва носеше на децата различна тежест. Свекървите се надпреварваха коя ще подари по-скъпа кукла или по-шумен рожден ден. А аз – посредник, съдия, раздирана между желание да ги обединя и страх от още по-голям разрив.
Имаше моменти, в които завиждах на приятелките си, които говореха просто и шеговито за свекървите си. За мен всяка среща беше подготовка за изпитание: „Колко често водиш София на балет?“, „Людмила има ли вече свой сметкоплан?“, „Не ги убиваш ли с тая домашна баница?“ – въпросите не спираха. Но най-болезнено беше, че често дори малките празници се превръщаха в бойно поле.
Един Коледен следобед, докато поканих и двете свекърви за обща трапеза у дома, напрежението стана непоносимо. Черпехме се с топла ракия, говорехме за миналото, за детството, за цената на картофите. Но неочаквано Гергана каза:
– Я кажи, Стойке, как ти се струва да си свекърва на дете, което не е твое родно, а?
Стойка се изправи най-горделиво:
– Аз съм повече майка на Людмила, отколкото ти някога ще бъдеш на София. Поне не я оставих без баща!
Въздухът застина. Погледнах дъщерите си, сякаш чуха обвиненията, излети с такава лекота. Не им казах нищо, само станах и отвърнах, с глас, който се молех да не е разтреперан:
– Стига! София и Людмила са сестри, независимо от миналото. Аз съм им майка – само това има значение.
Този момент промени всичко. Избухна скандал. Не исках моите момичета да растат в свят, където любовта се мери на везна с бащи и свекърви. След тази вечер двете ми свекърви около месец не ми говориха, а аз се чувствах свободна. Разбрах, че е дошъл моментът аз да начертая границите. Изпратих им дълго съобщение – да уважават моите решения, да не използват децата като инструмент за разправии.
Времето не заличи всички разногласия, но малко по малко се научих да не давам отчет за всяка стъпка, да не се извинявам непрекъснато, че животът ми не е по сценарий. И дъщерите ми – те пораснаха като приятелки, въпреки че имат различни бащи и две съвсем различни баби.
Вече мога да погледна и да си кажа – беше ли грешка да обичам два пъти и да давам два живота? Или грешката е в това да оставям другите да определят стойността на майчинството ми?
Чудя се, иска ли някой свекърва да има повече власт от майката? И как да обясня на дъщерите си, че любовта не е състезание, а дом?