Вместо мен доведе друга – историята на Олга

„Олга, кой е на вратата?“ – чу се гласът на майка ми от кухнята, докато малкият Гошко дърпаше кучето за опашката в двора. Но аз вече гледах през прозореца, сърцето ми удряше в гърдите като полудяло. Старата жигула спря в прашния двор, а зад волана беше Христо. Като по навик, усетих леко облекчение, че най-накрая дойде да ни вземе. Но щом предната врата се отвори, от колата слезе непозната жена.

Стоях като вцепенена. Руса, млада, с модерна чанта през рамо, жената се засмя неуверено, докато Христо й държеше вратата и даже леко я докосна по ръката. В този един миг всичко в мен се преобърна. Погледнах Гошко – той тичаше към баща си с протегнати ръце, а непознатата за момент сведе глава, като че се срамуваше. „Това ли е най-обикновеният начин да научиш, че всичко е било лъжа?“ – помислих си, докато стиснах пръсти в страничната решетка на прозореца.

Христо изобщо не изглеждаше гузен. Влезе първо той – „Олга, хайде, събирайте се, закъсняваме – това е Ирина, моя колежка, докарах я наблизо.“ Гласът му беше обигран, но аз забелязах как Ирина стой на прага, гледайки настрани, все едно не искаше да влиза. Майка ми, с нейната типична доброта, само кимна и топло попита: „Искаш кафе, момиче?“ Докато слагаше чаши на масата, усетих как земята под краката ми се разтваря…

„Колежка?“ – не издържах и го попитах тихо. Христо се направи, че не разбира. Прегърна Гошко, сръчка го за носа, а аз трябваше да се задържа, за да не извикам. Всички тези месеци – постоянен студ между нас, телефонни разговори с „важни клиенти“, закъснели вечери. Мислех, че е просто умора. Че ще отмине…

„Мамо, защо татко е тъжен?“ – попита ме Гошко, докато стискаше плюшения си заек, сякаш той е спасение. Помъчих се да запазя самообладание, но в мен вече всичко викаше. Надигнах се, засилих се към Христо и само с очи посочих Ирина. „Искам откровение. Тук. Сега. Пред майка ми, пред сина ни!“ — изсъсках, а в гласа ми се преплиташе гняв, болка и отчаяна надежда, че след малко ще се окаже, че всичко е недоразумение, лош виц или злобна шега.

Христо ме погледна студено. „Няма нужда от сцени, Олга. Просто откарах Ирина, защото е от Перник, а живее наблизо. Много си параноична напоследък, всичко виждаш през призмата на измяна!“ Ирина мълчеше, но видях как пръстите ѝ нервно ровеха по дръжката на дамската чанта. Майка ми се опита да разведри атмосферата с традиционния тиквеник, но дъвчех бавно, усещайки, че нямам сили дори да преглътна.

Следващите дни на село бяха кошмар. Христо тръгна с извинението, че се бави, но Ирина остана да чака шатъла за града. На пейката до селския магазин седяхме трите жени: аз, майка ми и непознатата. Ирина мълча дълго и най-накрая прошепна: „Той ми каза, че между вас е приключило. Извинявай…“ Погледнах я и видях не самочувствие, а притеснена млада жена. И тогава гневът ми се смеси със срам. Не ѝ го казах, но в този момент се почувствах предадена не само от него, а и от себе си, че съм позволила всичко това да се случи.

Докато се прибирах вечерта по прашния път, Гошко заспал на ръцете ми, поговорих с майка ми. „Той не те заслужава, Олга. Жената трябва да бъде обичана, не лъгана! Аз го видях още миналата Коледа в усмивката му – чужда беше.“ Майка ми почти плачеше, а аз изпитах смесени чувства – яд, вина, малко гордост, че съм дъщеря й. В нощта, в която всичко приключи, лежах будна в старото ми детско легло и се чудех кога точно ме е загубил Христо. Дали някога ме е имал?

До града се върнахме с рейса. Христо позвъни само за да пита как ще оправям сметките за апартамента. „Някои хора просто сменят огледалото, когато не харесват отражението си, вместо да се променят,“ каза веднъж баща ми и сега думите му режат в паметта ми като бръснач. Започнах работа в местната библиотека, Гошко влезе в детската градина. Останах при родителите ми, дома им мирише на топла баница и на обич, а нашият апартамент в града остана празен, като глас в тъмнината.

Така се научих, че предателството боли не само защото някой друг идва на мястото ти, а защото започваш да се съмняваш в собствената си стойност. Но забелязах и друго – че жените, дори и с разбито сърце, могат да изправят глава и да продължат. Вечер, докато гушках Гошко, той ме прегръщаше с мъничките си ръчички: „Мамо, пак ли ще правим селските мекици сутрин?“ – „Да, слънце, пак ще правим. Всичко ще бъде наред.“

Понякога се питам: Дали имахме шанс да сме щастливи? Или нашата история беше просто една от многото, в които доверието умира тихо… Как мислите – може ли бракът да се възстанови след такава измяна или истинската сила е в това да си тръгнеш?