„Ако пак извикаш полиция, си тръгвай“: след тези думи разбрах, че не домът ми ме пази, а аз пазя всички от истината

„Недей пак да правиш циркове пред съседите. Ако още веднъж звъннеш на 112, си събирай багажа.“

Това ми го каза мъжът ми в кухнята, тихо, не с крясъци. И точно затова ме стресна повече. На плота имаше счупена чаша, детето беше в стаята и се правеше, че си пише домашните, а ръцете ми трепереха толкова, че не можех да събера стъклата.

Не беше първият ни скандал. И не, не мога да кажа, че той е някакво чудовище, а аз съм светица. И аз си имам вина. Месеци наред замитах всичко. Пред нашите казвах: „Уморени сме, нищо особено.“ Пред съседите се усмихвах. На детето повтарях: „Мама и тате просто се изнервиха.“ Най-много лъжех себе си.

Живеем в двустаен апартамент в „Люлин“, на изплащане. Вноската, сметките, храната, уроците на детето, лекарствата на майка ми — всичко минава през едно постоянно смятане. Аз работя в аптека на смени, той е шофьор в малка фирма за доставки. От миналата година нещата тръгнаха надолу. При него намалиха курсовете, почна да се прибира кисел, после и да пие повече „само за да разпусне“.

В началото беше заяждане.
„Пак ли си дала пари на майка ти?“
„Ами да, за лекарства, нали ти казах.“
„Все твоята майка, все твоите проблеми. Това семейство тук не ти ли е семейство?“

После станаха проверки.
„Защо си закъсняла 20 минути?“
„Защото имаше опашка и предадох смяната по-късно.“
„Покажи ми телефона.“

Първия път му го дадох. Втория пак. После почнах да трия разговори не защото криех нещо, а защото не исках обяснения за всяка колежка, за всеки клиент, за това защо някой ми е писал за смяна в 10 вечерта. И точно това после излезе срещу мен.

„Щом триеш, значи има какво.“

Истината е, че имаше нещо, но не това, което той си мислеше. Бях писала на братовчедка ми да ми помогне да намеря квартира под наем, ако стане напечено. Не му бях изневерявала. Но да, криех, че вече мисля да си тръгна. И това също е предателство, ако трябва да съм честна.

Най-лошото е, че нещата не бяха само между нас двамата. Детето започна да спи с включена лампа. Един ден класната ми звънна и каза:
„Има ли нещо вкъщи? Напоследък е много стегнато и се стряска от шум.“
Аз пак излъгах.
„Не, просто е по-чувствително.“

Вечерта, в която звъннах на 112, не е имало побой. Казвам го, защото после и свекърва ми, и даже моя близка приятелка ми казаха: „Е, чак полиция за един скандал?“ Но за мен не беше „един скандал“. Беше, че той удари по вратата толкова силно, че тя се отвори и детето се разплака. Беше, че хвърли чашата в мивката и тя се разби. Беше, че застана много близо до мен и аз за първи път не се почувствах в дом, а в капан.

Когато дойдоха, той вече беше излязъл да пуши пред блока и говореше спокойно, все едно аз съм лудата. Единият полицай ме попита:
„Госпожо, имате ли наранявания?“
Казах „не“.
„Искате ли да подадете жалба?“
И пак казах „не“.

Защо? Защото ме беше срам. Защото детето слушаше. Защото си мислех за вноската по кредита. Защото знаех, че ако подам жалба, на другия ден половината роднини ще ми звънят да ме убеждават да не развалям семейството.

Точно това и стана, само че и без жалба.
Свекърва ми: „И той е под напрежение, и ти не си лесна.“
Моята майка: „Ела при мен, ама тук е тясно, ще се нагласим някак.“
Брат ми: „Ако ще стоиш, стой. Ако ще си тръгваш, тръгвай. Ама не дръж детето в това.“

На другия ден мъжът ми се извини.
„Прекалих. Няма да се повтори.“
Аз му казах:
„Не ме е страх само от това, което става. Страх ме е, че вече почнах да го приемам за нормално.“
Той седна и за пръв път не се защити веднага. Каза:
„И мен ме е страх. От дълговете, от това, че не се справям, от това, че все едно ме гледаш като провал.“

Това ме разби, защото беше вярно. Аз от месеци го гледах така. Не с уважение, а с яд. Не говорех, само натрупвах. Криех пари по малко в една кутия с лекарства. Не защото исках да го унижа, а защото исках авариен изход. Но като той разбра, стана още по-лошо.
„Значи отдавна си решила да бягаш.“
„Решила съм да имам вариант.“
„От мен ли се пазиш?“
Не му отговорих веднага. И това мълчание каза всичко.

От две седмици живеем отделно. Аз и детето сме при майка ми в „Надежда“, на разтегателен диван. Сутрин го водя на училище по-рано, после тичам за смяна. Тясно е, изнервено е, неудобно е. Той праща пари, когато може. Пише ми: „Искам да си оправим живота, не да го чупим съвсем.“ Аз не знам дали това още може да се оправи, или просто и двамата сме държали една фасада, защото ни е било по-страшно да признаем истината.

Най-много ме боли, че толкова време пазех „мира“, а всъщност пазех тишината. И в тази тишина детето започна да се страхува, аз започнах да се крия, а той започна да си мисли, че всичко може да минава без последици.

Не знам кое е по-честно — да останеш и да се бориш за счупено семейство, или да си тръгнеш, преди да се счупите съвсем. Вие как мислите — дадох ли твърде бързо назад, или прекалено късно си тръгнах?